Güvenlik

 Bu makalemizde; güvenlik, güvenlik nedir, Türkiye'de güvenlik, özel güvenlik, güvenlik çeşitleri, güvenlik sistemleri, özel güvenlik görevlileri vb konular ayrıntılı olarak incelenmektedir. 2017 ye göre güncellenmiştir.

    Güvenlik terimi insanların ilk doğuşundan bu yana sürekli ihtiyaç duyduğu bir konu olmaktadır. Öyle ki insanların güvenliğinin sağlanmamış olduğu bir ülke kendini asla ileriye dönük gelişmeler içinde bulamaz. Yani yerinde sayıklar hatta ve hatta daha geriye gidebilir ve bir süre sonra insanların yaşayamayacağı bir yere dönüşür.

 

  Güvenlik ve güvenlik güçleri içerisinde çalışmakta olan insanlar, kişilerin veya toplumda bulunan insanların mutluluk ve rahat bir şekilde yaşayabilmesi için çalışırlar. Ayrıca kişilerin herhangi bir iç ya da dış tehlikeye karşı korunmasını sağlamaktadırlar.

  İşte bu şekilde korunan topluma güvenliği sağlanan toplum ve kişilere ise güvenliği sağlanmakta olan insanlar denilmektedir. Bunun yanı sıra sorunlar ve tehdit durumları güvenlik terimi bakımından oldukça karşıt ve geniş kapsamlı bir konu olmaktadır.

  Örneğin başka ülkeler tarafından oluşturulan tehditleri, ülkenin varlığına ve birliğine karşı tehditler ve ülkenin bulunan ekonomisine karşı oluşan büyük tehdit unsurları olarak görülebilmektedir. Bu tehdit unsurları ise bir hayli önemli olmaktadır. Her geçen gün nüfusunu daha da arttırmakta olan büyük iller ve ilçeler, git gide karışmakta olan şehir hayatları ve bu büyümeye bağlı olan ileri derecede ki suç oranları ise güvenlik terimine çok daha fazla büyük bir anlam getirmektedir. Bu durumlar, sorunlar ve ileri derecede büyümekte olan suç oranları için özel güvenlik görevlilerine büyük önem verilmektedir. Bundan dolayı da özel güvenlik görevlileri ve yetkilileri yasalar ile birlikte kararlaştırılmış ve belirgin hale getirilmiştir.

  Özel güvenlik sistemlerini bünyelerinde bulundurmak isteyen kurum ya da kuruluşların ilk önce yapmaları gereken şey ise yasaların getirdiği ve istediği işlemleri tek tek yerine getirmek olmaktadır. Eğer ki zorunlu kılınan bu yönetmelikte ki kuralları yerine getirmeyen kişiler, kurumlar ve kuruluşlar olur ise bu durumda çok ciddi derecede maddi cezalar ödeyebilir ya da hapis cezaları ile karşı karşıya kalabilmektedir. Çünkü bu unvanlar ve meslek dalları her ülke tarafından özel kişilere verilmiştir.

  Ülkeler oluşan suç durumlarının önüne geçebilmek ve kamu düzenini daha iyi bir hale getirebilmek için bu kişileri kendileri tarafından yapılan yazılı sınavlar ile atarlar. Ya da bu işte çalışabilecek kişilerden belirli sertifikalar istenmektedir.

  Fakat bir durum var ki gün geçtikçe devlet tarafından atanmakta olan kişiler toplumda ki insanların hepsini kapsayabilen güvenlik durumunu ve ihtiyaçlarını karşılayamayacak duruma gelmiştir. Burada anlatılmak istenen ise; devlet tarafından atanmakta olan güvenlik görevlilerinin tamamı her kesimde ki insanların güvenliğini ve sağlığını tamamen karşılayamamaktadır.

  Devlet tarafından yapılmakta olan atamalar neticesinde güvenlik hizmetleri görevlilerinin toplumda ki her insana güvenilirlik sunmasının imkansız olması da eğitim kurumlarında ve sağlık kuruluşlarında olduğu gibi güvenlik hizmetlerini de özel sektöre yöneltmiş olmaktadır. Yani sonuç olarak özel güvenlik görevlileri de artık bir takım durumlar karşısında Jandarma ya da Polis gibi kolluk görevlilerinin kullanmakta olduğu bir takım kamusal olan yetkileri kullanma özelliğine sahip olmaktadırlar.

  Şimdi gelin hep birlikte güvenlik görevlilerinin ve özel güvenlik görevlilerinin görevlerini ve bu görevler de bulunan kişilerin gerektirdiği özellikleri inceleyelim.

Güvenlik ve Özel Güvenlik Görevlilerinin Görevleri

*Kamu kurum ve kuruluşlarda ön danışma görevlerini yapabilirler.

*Otopark girişlerinde bulunurlar ve giriş çıkış yapan araçların güvenliğini sağlarlar.

*Bulunduğu iş yerinde ki diğer çalışanların güvenliğini sağlar.

*Bulunduğu bölgenin devriye nöbet gözetimini üstlenir ve buranın güvenliğini sağlar.

*Çalıştığı iş yerine ve o iş yerinde ki konumuna göre kamera görüntülerini izleme görevini üstlenebilir.

*Herhangi bir hırsızlık durumunda ilk müdahaleyi yapacak olan kişidir.

*Aynı zamanda herhangi bir yangın, bombalı suikast ihbarı gibi durumlarda iş yerinde ki bulunan insanların tahliyesini sağlayacak ilk kişi olmaktadır.

*Yangın esnasında yangın tüpü ile müdahale edilecek durumlarda bu tür görevlerin baş rolünü üstlenir.

*Ayrıca sivil savunma kurumlarına yardımda bulunabilir.

*Mesleğinin gerektirdiği ve mesleği üzerine gelen yenilikleri takip eder. Bu yeniliklerin getirisi ile gerekirse yeni eğitimlere katılarak daha farklı rütbelere ulaşabilir.

*Görevlerine göre insanların güvenliğini sağlar ve koruma durumlarını üstlenir.

*Hastane, hapishane ya da özel kliniklere gelen insanların giriş ile çıkış işlemlerini yapabilir.

*Hastanede bulunan hastalar için refakatçi olarak kalan insanların gözetimlerini yapar ve herhangi bir şüpheli durumda ilk müdahaleyi yapma özelliğine sahip olmaktadır.

*Bulunduğu yerin ve bulunduğu yerde ki insanların can güvenliğini sağlayabilmek için çeşitli arama özelliklerine sahiptir.

*Kullanım konusunda kullanılacak olan alanların belirlenmesini ve bu alanların kullanım amaçlarından farklı amaçlar için kullanılması durumunu engelleyebilir.

*Olası bir hırsızlık durumu ya da herhangi bir suç durumunu önlemek ve bu duruma karşı koyabilmek için gerekli olan tüm yetkilere sahiptir. Bu durumda yakalamış olduğu suçluları da istediği şekilde emniyet güçlerine teslim edebilir.

*Yapılacak olan konserlerde, spor karşılaşmalarında, toplantı yapılacak toplantı salonlarının güvenliğini korumak amacıyla görevlerinin başında olur. Ayrıca yine aynı şekilde bu tür yerlerde ki suçlulara ilk müdahale hakkına sahip olmaktadır ve yakaladığı kişilerin sorgusunu yapıp ek olarak emniyet güçlerine sorgusu ile birlikte teslim edebilir.

*Görev yaptığı bölgeler ile bölge civarında gördüğü ve haklarında suç duyurusu bulunarak yakalama emirlerinin çıkarıldığı kişi ya da kişileri tespit etmesi durumunda anında işlem yapabilir ve mümkünse yakalayıp emniyet görevlilerine teslim edebilmektedir.

*Sınav yerlerinde sınava girecek öğrencilerin emanet olarak vereceği özel eşyalarını teslim alabilir ve bu emanetlerin güvenliğini üstlenebilir. Ayrıca bu tür yerlerde bulunmuş olan ve kime ait olduğu bilinmeyen eşyaları emanet olarak alır, gerekli yerde anons ederek eşyaların sahiplerini bulmak için görevlendirilir.

*Herhangi bir yerde bulunduğu sırada olay gerçekleşmiş ise ve bu bölgede olaya yönelik deliller bulunuyor ise bu delilleri koruma altına alarak yetkililer gelene kadar güvenliğini sağlamakla görevli olabilirler.

Özel Güvenlik Mesleğinin Gerektirmiş Olduğu Nitelikler

Özel güvenlik ya da özel koruma görevlerinde bulunmak ve bu işleri meslek edinmek istiyorsanız öncelikle gerektiği kadar saygılı, sevgili ve insanlara karşı kibar olmayı bilmelisiniz. Ayrıca mesleğin içinde bulunabilmek için gerekli olan fiziksel özelliklere sahip olmanız gerekmektedir.

  Fiziksel özellikte ki en önemli kurullardan biri boyunuzun en az 1 metre 65 cm olması gerekiyor ve kilonuzun boy oranınız ile uyumu oldukça önemli olmaktadır. Bunun yanı sıra görsel ve duysal organlarınızın (gözler, eller, ayaklar, kulaklar, burun ve ağız) iş görebilir özelliğine sahip olması gerekmektedir.

  Bu meslekte yeterli olabilmek için mutlaka gücünüzün yerinde olması yani sportif bir yapıya sahip olmanız gerekmektedir.

  Özel güvenlik görevlisi olabilmeniz için istenmekte olan ve mutlaka onaylı olması gereken belgelerden biri de psikolog doktorları tarafından imzalanmış olan onay kağıtları olmaktadır. Yani zihinsel açıdan hiç bir sağlık probleminizin bulunmaması ve uzun süre psikolojik baskılara maruz kalsanız dahi kendinize hakim olabilmeniz gerekmektedir.

  Eğer sizde iyi bir güvenlik olmak ve bu görevleri meslek olarak devam ettirmek istiyorsanız mutlaka eğitimler almanız gerektiğini bilmelisiniz. Çünkü çalışmak için başvuracak olduğunuz yerler sizlerden güvenlik mesleği yapabileceğinize dair belgeler isteyecektir. Bu tür belgeleri ve eğitimleri ilgili kurum ve kuruluşlardan alabilmeniz mümkün olmaktadır.

5 1 1 1 1 1 Derecelendirme 5.00 (4 Oy)
Güvenlik - Güvenlik Nedir? - Güvenlik Hakkında Herşey - 5.0 out of 5 based on 4 votes