2018 Silah Bulundurma Ruhsatı

 6136 sayılı kanun ve 91/1779 Sayılı Yönetmelik hükümlerine göre, silah ruhsatı talebinde bulunan kişilerin ikamet ettiği il valiliği tarafından ya da kaymakamlar tarafından takip edilmesi gerekir. Ruhsat işlemlerinde yerleşim adresi dikkate alınacaktır. 

 Silah Bulundurma Ruhsatı İstenecek Belgeler 

1) Dilekçe,
2) Son 1 yıl içerisinde çekilmiş 4 vesikalık fotoğraf,
3) Silah ruhsatı istek formu,
4) Detaylı sağlık raporu,
5) Vukuatlı nüfus kayıt örneği
6) Nüfus cüzdanı fotokopisi (nüfus cüzdanı aslı müracaat sırasında alınacak işlemler bittikten sonra sahibine iade edilecektir.)
7) Silah ruhsatı almak için verildiği belirtilen adli sicil belgesi
İşyerinde silah bulundurma ruhsatı için ayrıca;
-- İşyeri açma, çalışma ruhsatı aslı ya da fotokopisi,
-- Mükellefiyeti gösteren vergi dairesi yazısı,
-- İşyeri ortaklı veya şirkete ait ise ortaklardan veya şirketteki yetkililerden izin imzası.

Silah Bulundurma Ruhsatı Kimler Alabilir?

Silah almaya sağlık açısından bir engeli bulunmayan,
21 yaşını doldurmuş,
Türk Cumhuriyeti vatandaşı olan,
Çalıştığı mesleğe göre yeterlilik gösteren herkes silah bulundurma ruhsatı alabilir.

Silah bulundurma ruhsatı alabilmek için belirli prosedürleri yerine getirmek gerekir. Öncelikle ruhsatı almak isteyen kişi başvuru dosyasını tamamlamalıdır. Bu dosyanın içerisinde muhakkak bir sağlık raporu olması gerekir. Sağlık raporunu alabilmek için en yakın Aile Sağlığı Merkezine gidip üzerinde kayıtlı olduğunuz doktordan ''Silah Ruhsatı Taşıyabilir Belgesi'' almak istediğinizi belirtmeniz gerekmektedir. Bu belgeyi en az 7 doktora (doktor heyet kuruluna) imzalatmanız gerekmektedir. Bu işlemleri tamamladıktan sonra sağlık raporunu dosyanıza eklemelisiniz.
Şirket üzerinden ruhsat için başvuru yapacak olan kişiler, vergi dairesinden şirket beyannamesini resmi olarak almak zorundalar. Diğer istenilen belgelerde dosyaya eklendikten sonra kişi ikamet ettiği il emniyet müdürlüğünden randevu almalıdır. Randevu tarihi ve saatinde emniyet müdürlüğüne giden kişiden parmak izi ve balistik kayıtları alınmaktadır. Bütün işleri hallettikten sonra kaymakamlığa başvurarak silah taşıma ruhsatınızı alabilirsiniz.
Silah Bulundurma Ruhsatı Hangi Durumlarda İptal Edilir?

Üzerine ruhsat alınan silah ile suç işlenmesi ve yakalanması durumunda, vefat etme durumlarında, ruhsat süresinin dolması ve yenilenmemesi durumlarında silah bulundurma ruhsatları iptal edilmektedir.

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 4.50 (1 Oy)