Silahlar

Silah nedir? Silah türleri nelerdir? Türkiye ' de en çok kullanılan silah türleri nelerdir?

 Öncelikle silah biz insanları diğer canlılardan korumak ya dasaldırı amacıyla tasarlanmış her türlü araçtır. Silahlar, kesici, ateşli, patlayıcı olmak üzere birden fazla yelpazede yer alır.

 Ateşsiz olan silahların başında; bıçak, kılıç, mızrak, yay, hançer, balta, zırh, kalkan, bumerang, mancınık, kırbaç vb. gelir. İlk dönemlerde savaşlarda da en çok kullanılan silahların başında kılıç gelmekteydi. Bu durum zamanla ve teknolojisinin gelişmesiyle beraber yerini diğer silahlara bıraktı. Özellikle barutun bulunmasıyla beraber diğer ateşli silahlarda büyük gelişme görüldü. Top, tüfek ve roketler de barutun kullanılması ise silahta bir devrim yarattı diyebiliriz. Zamanla büyük bir değişime uğramışlardır. Tabanca, tüfek, bomba atar, top, havan diye bu liste uzar gider.

Güdümlü mermileri, torpidoları, roket ve mayınları da ateşli silahlar grubuna dâhil edebiliriz. Uçaklara saldırı için kullanılan top, tüfek, toket ve bombalar vardır. Savunma amaçlı olarak kullanılan uçaksavarlar vardır. Silah türleri; personel silahları, biyolojik silahlar, kimyasal silahlar, nükleer silahlar, roket ve füzeler, ağır silahlar, deniz silahları ve hava silahları olmak üzere ayrılmaktadır. Ayrıca radar, sonar, lidar, lazer ve yapay uydu da birer silah olarak kabul edilmektedir.

Türkiye ' de av tüfekleri ve tabancalar daha çok satın alınıyorken, bir araştırmaya göre de Türkiye silah satan 16. ülkesi olmuştur. Bu yıl en çok üzerinde konuşulan silahlar ise şöyle sıralanmıştır : Springfield Armory Marine Corps (MC) Operator 1911, Smith&Wesson M&P Pro Series C. O. R. E. Ported, Glock 40 MOS 10mm, CZ 75 Tac II Shadow 9mm, Kimber Desert Warrior TFS. 45 ACP, S&W PC 460XVR Bone Collector, Ruger SR1911 Lightweight (LW), Beretta M9A3, olt MK IV/Series 70 Gold Cup National Match 1911 ve sonuncusu da Nighthawk Custom Guns & Ammo 1911 ' dir. Bu silahlar özellikle ülkemizde en çok satın alma gerçekleştirilen modellerden oluşmaktadır. Unutmayın ki iyi bir avcının önce silahı ardından köpeği av için büyük önem taşır.

1 1 1 1 1 1 1 1 1 1