Güvenlik Soruşturması 2019

Güvenlik soruşturması, devlet memurluğuna alınmak için gerekli şartlar kapsamında, 657 sayılı kanunun 48. maddesine eklenmiştir. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması, Emniyet Genel Müdürlüğü ya da mahalli mülki idare amirlikleri tarafından yapılır.

Güvenlik Soruşturması Nedir?

Güvenlik soruşturmasında kişilerin herhangi bir kolluk kuvveti tarafından aranıp aranmadıkları, terör örgütlerine üye olup olmadıkları, devlet bütünlüğünü bozacak ya da devlet bütünlüğüne zarar verecek unsurlara katılıp katılmadıkları gibi konular araştırılır. Ayrıca kişilerin adli sicil kayıtları, ahlaki durumları ve yabancılara karşı sır saklama yetenekleri inceleme altına alınır.

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması için incelemeye alınan kişiler bakanlıklarda, kamuda gizlilik derecesi olan birimlerde, emniyette, yurtdışı teşkilatlarında, askeriyede, milli istihbarat teşkilatının birimlerinde ya da cezaevlerinde çalıştırılmak üzere işe alınırlar.

Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Yönetmeliği 2019

Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması yönetmeliği 25 Ekim 2018 tarihinde düzenlenerek Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Düzenlenen yönetmeliğe göre güvenlik soruşturması ile ilgili maddeler şu şekildedir;

  • Kamu kurum ve kuruluşlarındaki naklen atamalarda güvenlik soruşturması artık yapılmayacak. Ancak kişi istifa eder ya da başka bir nedenle görevinden uzaklaştırılırsa, tekrar göreve gelmek istediğinde güvenlik soruşturması yapılacaktır.
  • Eski yönetmelikteki yıkıcı ve bölücü faaliyetlerin kapsamı genişletilerek, terör örgütlerine yardım etmek, onları desteklemek ya da bu grupların propagandasını yapmak suç haline gelmiştir.
  • Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi’nde belirtilen görevlere atanacak kişilerin, yurtdışı teşkilatlarında görev verilecek kişilerin ve MİT Başkanlığı’nda görev alacak kişilerin güvenlik soruşturmalarını MİT yapacak. Diğer kurum ve kuruluşlarda görev yapacak kişilerin güvenlik soruşturmaları ise Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak.
  • TSK personeli için yapılacak güvenlik soruşturması Milli Savunma Bakanlığı aracılığıyla Cumhurbaşkanı’na aktarılacak. TSK personelinin güvenlik soruşturması ve ilgili işlemler ise Emniyet Genel Müdürlüğü ya da MİT tarafından yapılacak.
  • Kamu kurum ve kuruluşlarında üst düzey yöneticilerden genel müdürlerin, bakan yardımcılarının, kurum başkanlarının, müstakil birim yöneticilerinin ve yardımcılarının, valilerin, büyükelçilerin ve bu birimler için çalışanların güvenlik soruşturmaları ile ilgili tüm talepler, Cumhurbaşkanının yönetimi altında yürütülecek ve yapılacaktır.
  • Güvenlik soruşturmasında öngörülen süreler en fazla 60 iş günü içinde arşiv araştırmaları ise en geç 30 iş günü içinde cevaplandırılacak şeklinde düzenlenmiştir.
  • Güvenlik soruşturmasına ait bilgilerin değerlendirilmesi için kurulacak komisyonda Müşteşarlıklar kaldırıldığı için bu komisyonu düzenleme Bakan Yardımcılarına uygun olacak şekilde gerçekleştirildi.

Güvenlik Soruşturması Nasıl Olumsuz Sonuçlanır?

Güvenlik soruşturması eskiden yalnızca gizlilik derecesi bulunan kurumlarda çalışanlar için geçerliydi. Ancak OHAL ile birlikte hem kamu kurum ve kuruluşlarında çalışacak kişiler için hem de özel kuruluşlarda çalışacak kişilerde güvenlik soruşturması yapılmaya başlandı. Buna göre kişilerin, herhangi bir terör örgütü ile ya da bölücü bir dernek ile bağlarının bulunması, bu örgütler ya da derneklerin lehine propaganda yapmaları, gizlilik soruşturması kapsamında işe atanamamalarına ve mesleklerini icra edememelerine yol açar. Güvenlik soruşturması olumsuz çıkanlar, sonucun olumsuz gelmesi halinde bir avukat tutarak gerekli hukuki sürecin başlatılması için güvenlik soruşturması itirazı yapabilirler.

Güvenlik Soruşturmasında Ailenin Etkisi

Güvenlik soruşturması bekleyen kişilerin merak ettiği bir başka konu ise güvenlik soruşturmasında ailenin etkisinin olup olmadığıdır. Ailesinde, yukarıda saydığımız kusurlu faaliyetlerden birine karışmış olanların güvenlik soruşturmalarının olumsuz çıkma olasılığı oldukça fazladır. Bunun sebebi aile yakınlarının kişiyi etkileyebilme gücünün fazla olması ve bunun iş güvenliğini tehlikeye atabilecek olmasıdır.

Güvenlik Soruşturma Sonuç Öğrenme ve Sorgulama

Güvenlik soruşturma sonucu nereden ve nasıl öğrenilir?

Güvenlik soruşturması sonucu öğrenme e-Devlet ile yapılamamaktadır. Güvenlik soruşturması sonuçlarını öğrenmek isteyenler ikamet adreslerine bağlı emniyet müdürlüklerinden ya da karakollardan bilgi alabilirler. Süreç gizli olarak işlediği için güvenlik soruşturması yapılan bireylerin bizzat gitmeleri ya da telefonla aramaları gerekir.

Güvenlik soruşturması ne kadar sürer 2019?

Memur atamalarında yapılan güvenlik soruşturmalarının ne kadar süreceği dönem değişmektedir. Yönetmeliğine yürürlüğe girdiği dönemde çok fazla kişi incelemeye alındığı için güvenlik soruşturmaları bazen 6 ay gibi uzun bir sürede sonuçlanabiliyordu. Fakat yaklaşan seçim dönemlerinde yoğunluğu azaltmak ve işlemleri bir an önce sonuçlandırmak adına soruşturmalar hızlandırılmış ve 1 ay gibi bir sürede güvenlik soruşturmaları sonuçlandırılmaya başlanmıştır. Özellikle küçük illerde atama bekleyen ya da atandığı halde güvenlik soruşturması sonucu bekleyen kişilere daha hızlı dönüş yapılmaktadır.

Güvenlik soruşturması sonuçları iki ay içinde imha ediliyor

Özellikle üniversitelerdeki atamalarda yapılan güvenlik soruşturmalarında karar inisiyatifi kuruma bırakılıyor. Üniversitenin talebiyle gerçekleştirilen güvenlik soruşturması sonucunda üniversite ile ilişiği kesilmeyen kişiler, diğer üniversitelere başvuru yaptıklarında olumsuz cevap alabiliyorlar. Soruşturma evrakları ile birlikte gelen notlarda, soruşturma belgesinin resmi evrak sayılmadığı ve bu evrakların iki ay içinde imha edilmesi gerektiği yazıyor. Bu nedenle bu belgeler hiçbir şekilde kanıt olarak kullanılamıyor.

Güvenlik Soruşturması - Arşiv Araştırma Formu Örneği İndir 

Güvenlik Soruşturması 2019

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 4.50 (6 Oylar)

Yorumlar

Barıs
S.a benim sertifikam çıktı evraklarımı emniyete götürdüğümde iki tane soruşturma olduğunu söylediler yaralamadan bu gün soruşturmanın devam etiğine dair belge aldım yarın götürecek emniyete bu soruşturma yaklaşık 8 aydır devam ediyor ve ne zaman bitçeği belli değil bu soruşturma devam ederken güvenlik kartım çıkarmı illa soruşturmanın sonucunumu beklememiz gerekiyor çünkü ne mahkeme var ne bişey var sadece şikayet etmişler ve sekiz aydır soruşturma devam ediyor sonuç ne zaman çıkıcak mahkeme ne zaman olucak belli değil şimdiden teşekkürler 
Cevap
UĞUR
1 YIL DENETİM GÖRDÜM UZMANLIKTAN BİR SORUN OLUR MU GÜVENLİK SORUŞTURMAM OLUMSUZ OLUR MU
UYUŞTURUCUDAN
Cevap
Özkan
Bir kurumda çalışıyordum kadro sürecinde gvn arşiv soruşturmasına takıldım çıkışın verildi bir yıla yakın işsizin m nezamn bitecek o hal sanki Mitte çalışıyor ya başka bir kurumda giremiyoz birileri bu işe dur desin
Cevap
Teoman
Arkadaslar teror ve feto gibi yada sahsiniz en az devlete karsi 1yildan fazla hapis cezasi yatan kisiler guvenlik sorusturmasindan gecemezler
Cevap
Mustafa
Msb 1.yedeğim asil adayın güvenlik soruşturması olumlu olursa bana güvenlik soruşturması yaparlarmı cevaplarsanız çok sevinirim
Cevap
Nurah
Mrb ben 17 yaşında yuz kızartıcı suca karistim ve 3 yil koşullu saldılar başka bir olayımda yok sim 27 yasindaym bu tsk ya girmeme engel olurmu sabıka kaydında ise yoktur yazıyor
Cevap
Mustafa
Msb da işçi alımı için 1.yedeğim asil olan güvenlik soruşturmasını geçtiyse bana güvenlik soruşturması yapılırmı.
Cevap
rıza bayram demir
merhaba bende şuan güvenlik soruşturma aşamasındayım aile dedikleri sadece kendi ailemiz anne baba abi kardeşmi yoksa bütün aile sülaleyidemi soruşturma kapsamında olacak...
Cevap
İbrahim
Bende belediyeye girmek için mulakatlari kazandım soruşturmaya gitti 4 kişi idik 3 kişiyi çağırdılar bana her hangi bilgi verilmedi neden olabilir acaba
Cevap
haktan
üzerinden nekadar geçti
Cevap
İbrahim
1 de başladılar
Cevap
Emre
Peki benim annem babam ayrı annem babamı ceza evine attırdı vekaletim annemde babamla ilişkim yok bu durum beni etkiler mi?
Cevap
Hayal
Olmaz hiç bir sekil de onlar sadece feto terör vb yüz kızartıcı olaylara bakıyor kimin ceza evine girip cıktgına degil bende suan güvenlik soruşturmamı bekliyorum inş olumlu olur hepimiz
Cevap
majestro8
yani sadece şahısın mı fetö pkk yüz kızartıcı şeylerine mi bakıyorlar. teşekkürler
Cevap

Yorum ekle