2018 Özel Güvenlik Görevlisi Yetki Ve Sorumlulukları

Özel Güvenlik Görevlisi Yetki ve Sorumlulukları 5188 sayılı kanun ile belirtilmiş olup sınırları belirlenmiştir. Buna göre ögg güvenlik görevlileri yetki ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

 2018 Özel Güvenlik Maaşları

Özel Güvenlik Nedir?

Özel güvenlik görevlisi; patlayıcılar, doğal afetler, kişi koruma, yangın, iletişim, ,ilk yardım, olay yeri incelemesi, narkotik, silah, hukuk gibi alanlarda eğitilerek yetiştirirler. Türkiye’de için 514 tane şirket ve 324 tane de şirket özel güvenlik görevlisi yetiştirmek için hizmet vermektedir. Ayrıca özel güvenlik şirketleri ve teşkilatları 2495 eski, 5188 yeni sayılı kanunu gereğince kurulmuştur. Özel güvenlik şirketleri isteyen kişilere gerekli mercilerden alınan izinler doğrultusunda koruma hizmeti sunmaktadır.

Özel Güvenlik Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir?

2018 Özel güvenlik görevlisinin başlıca yetki ve sorumlulukları

-Korumasını ve güvenliğin sağladıkları mekânlarda; mekânlara girmek isteyenleri duyarlı kapıdan geçirerek veya üstlerini dedektörle arar ve eşyalarını d x-ray cihazlarıyla arayarak içeri girmelerini sağlarlar.

- Spor müsabakaları, konser, toplantı, sahne alanları veya her türlü etkinliklerde kişilerin kimlik kontrollerini yaparak duyarlı kapıdan içeri girmelerini ve üstlerinin dedektörle arayarak, yanlarında bulunan eşyaları x-ray gibi cihazlardan geçirerek içeri girmelerine izin verirler.

- C.M.U.K 127.maddesi gereğince yakalamalarda suçlulara orantılı arama yapar.

{MIDDLE_ADSENSE}

Özel güvenlik görevlisi tarafından yapılan üst aramalarından arayan görevlinin ve arananın aynı cinsiyetten olması gerekir. Yani kadın güvenlik görevlileri bayanları, erkek güvenlik görevlilerini de erkekleri arama yetkisine sahiptirler.

-Görev alanlarında haklarında yakalama, tutuklama veya mahkûmiyet emri çıkan suçluları yakalayarak arama yapabilirler.

- Yangın, deprem, sel ve tabii afetlerde yardım istenilmesi durumunda olay yerine girerek inceleme yapabilirler.

-Aramalar sırasında kolluk kuvvetlerine bildirmek suretiyle arama esnasında suçlunun üzerinden çıkan suçu teşkil eden, delil olabilecek ya da tehlike doğurabilecek eşyaları suçludan emanete alabilirler.

-Herhangi bir yerde terk edilmiş ya da bulunmuş eşyaları emanete alabilirler. Kişileri vücut sağlıklarını tehlikelerden korumak için zanlıları yakalarlar.

-Olay yerinde delilleri koruyarak C.M.U.K 157. Maddesine göre suçluları yakalarlar.

-Olay mahalli de görevine ait işlemlere bağlayan güvenlik görevlisi işlemlerin yapılması ihlal eden ve yetkisi dahilinde aldığı tedbirlere aykırı davranan kişilerin işlemlerinin suçlamasına kadar göz altına almaya yetkilidir. Ancak bu durum 24 saati geçmemelidir. Özel güvenlik görevlisinin yetkileri bu şekildedir.

3.25 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.25 (2 Oylar)