Özel Güvenlik Görevlilerinin Yetkileri ve Sorumlulukları

Özel Güvenlik Görevlisi Yetki ve Sorumlulukları 5188 sayılı kanun ile belirtilmiş olup sınırları belirlenmiştir. Buna göre ögg güvenlik görevlileri yetki ve sorumlulukları aşağıdaki gibidir.

Özel güvenlik görevlisi; patlayıcılar, doğal afetler, kişi koruma, yangın, iletişim, ,ilk yardım, olay yeri incelemesi, narkotik, silah, hukuk gibi alanlarda eğitilerek yetiştirirler. Türkiye’de için 514 tane şirket ve 324 tane de şirket özel güvenlik görevlisi yetiştirmek için hizmet vermektedir. Ayrıca özel güvenlik şirketleri ve teşkilatları 2495 eski, 5188 yeni sayılı kanunu gereğince kurulmuştur. Özel güvenlik şirketleri isteyen kişilere gerekli mercilerden alınan izinler doğrultusunda koruma hizmeti sunmaktadır.

ÖGG Olmak İçin Aranan Şartlar Nelerdir

Özel güvenlik görevlisinin başlıca yetkileri

-Korumasını ve güvenliğin sağladıkları mekânlarda; mekânlara girmek isteyenleri duyarlı kapıdan geçirerek veya üstlerini dedektörle arar ve eşyalarını d x-ray cihazlarıyla arayarak içeri girmelerini sağlarlar.

- Spor müsabakaları, konser, toplantı, sahne alanları veya her türlü etkinliklerde kişilerin kimlik kontrollerini yaparak duyarlı kapıdan içeri girmelerini ve üstlerinin dedektörle arayarak, yanlarında bulunan eşyaları x-ray gibi cihazlardan geçirerek içeri girmelerine izin verirler.

- C.M.U.K 127.maddesi gereğince yakalamalarda suçlulara orantılı arama yapar.

Özel güvenlik görevlisi tarafından yapılan üst aramalarından arayan görevlinin ve arananın aynı cinsiyetten olması gerekir. Yani kadın güvenlik görevlileri bayanları, erkek güvenlik görevlilerini de erkekleri arama yetkisine sahiptirler.

-Görev alanlarında haklarında yakalama, tutuklama veya mahkûmiyet emri çıkan suçluları yakalayarak arama yapabilirler.

- Yangın, deprem, sel ve tabii afetlerde yardım istenilmesi durumunda olay yerine girerek inceleme yapabilirler.

-Aramalar sırasında kolluk kuvvetlerine bildirmek suretiyle arama esnasında suçlunun üzerinden çıkan suçu teşkil eden, delil olabilecek ya da tehlike doğurabilecek eşyaları suçludan emanete alabilirler.

-Herhangi bir yerde terk edilmiş ya da bulunmuş eşyaları emanete alabilirler. Kişileri vücut sağlıklarını tehlikelerden korumak için zanlıları yakalarlar.

-Olay yerinde delilleri koruyarak C.M.U.K 157. Maddesine göre suçluları yakalarlar.

-Olay mahalli de görevine ait işlemlere bağlayan güvenlik görevlisi işlemlerin yapılması ihlal eden ve yetkisi dahilinde aldığı tedbirlere aykırı davranan kişilerin işlemlerinin suçlamasına kadar göz altına almaya yetkilidir. Ancak bu durum 24 saati geçmemelidir. Özel güvenlik görevlisinin yetkileri bu şekildedir.

 Özel güvenlik yetkileri son dönemlerde oldukça sık bir şekilde gündemimize gelen bir konu olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu doğrultuda özel güvenlik sektörünün yetkilerinin bazı mevzuatlarla düzenlendiği söylenilebilmektedir. Bu mevzuatların listesini sıralayacak olursak;

       6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar Kanunu

  • 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu
  • 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun
  • 5271 Ceza Muhakemeleri Kanunu
  • Adli ve Önleme Aramaları Yönetmeliği
  • 5188 kanunun uygulamasına yönelik olarak 07.10.2004 tarihli yönetmelik

 Sıralanan bu mevzuatlar listesi esasında özel güvenlik yetkileri konusunda belirli bir yasal çerçevenin oluşturulmasını sağlamaktadır.  Bu noktada özel güvenlik hizmetlerinin güvenlik tedbirlerinin amacı; esasında caydırıcılık unsurudur. Zira özel güvenlik hizmetleri daha çok suç işleme ya da suçun ortaya çıkması noktasında caydırıcılık özelliğiyle ön plana çıkmaktadır. Bu bakımdan özel güvenlik yetkileri konusunu irdelerken yetkilerin bu yönde geliştiği gerçeğiyle de karşılaşmak mümkündür. Şayet caydırıcılık sağlanamadığı taktirde özel güvenlik hizmetleri meydana gelen olaylara kanunların özel güvenlik birimlerine tanımış olduğu yetkiler çerçevesinde müdahale etme yetkisine sahip olmaktadır. Bu yetkilerin beraberinde bazı yükümlülükleri de gerekli kıldığı gerçeğinden hareketle özel güvenlik görevlileri olaylara müdahale etmek durumundadır.

Özel Güvenlik Hizmetinin Yetki Sınırları

Özel güvenlik yetkilerinin sınırları yürürlülükte olan yasal düzenlemeler çerçevesinde şekillenmektedir. Bu bağlamda özel güvenlik yetkileri, yasal düzenlemelerin çizmiş olduğu sınırlara bağlı kalmak durumundadır. Bu noktada özel güvenlik görevlileri; yasaların kendilerine vermiş oldukları yetkilere dayanarak özel güvenlik hizmetlerini sunmaktadır.

 Bu doğrultuda özel güvenlik görevlisinin kimlik kartını herkesin görebileceği şekilde taşımış olması gerekmektedir. Bunun yanı sıra üniformalı olarak hizmet vermek durumunda olan özel güvenlik görevlisinin bu kartı ve üniformayı görevli oldukları alanda kullanabilmeleri mümkün olmaktadır. Şayet güvenlik görevlileri nakit taşıma gibi farklı bir hizmet alanında faaliyet gösteriyor ise; özel güvenlik yetkilerini sadece nakit taşıma işlemi sırasında kullanabilmesi mümkündür. Ayrıca özel güvenlik görevlileri şayet silah taşıma ruhsatına da sahipseler; sadece görev alanı içerisinde ve yasaların kendilerine tanımış olduğu yetkiler çerçevesinde bu yetkili kullanabilmektedir.  Gerekli olan izinler olmadığı halde silahın görev alanı dışına çıkarılması dahi mümkün değildir. Böyle durumlarda 7136 sayılı kanun kapsamında özel güvenlik görevlileri takibata uğramaktadır.

Özel Güvenlik Görevlileri Yetkilerinin Hukuki Statüsü

 Esas olarak özel güvenlik görevlileri; 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanun çerçevesinde hizmet veren görevlilerdir. Bu noktada özel güvenlik yetkileri çerçevesinde yapılacak olan bir araştırmada karşımıza 5188 sayılı kanun çıkmaktadır. Bu kanun aynı zamanda özel güvenlik görevlilerinin hukuki statülerini de düzenlemektedir. Bu bağlamda özel güvenlik görevlileri görevlerini ifa ederken; jandarma ya da emniyet gibi genel kolluk kuvvetlerinin bazı yetkilerini de kullanabilmektedir. Şayet kendilerine karşı hakaret ya da mukavemet, tehdit ve saldırı gibi bir durum oluştuğunda özel güvenlik görevlileri bu yetkilerini kullanmaya memurdur. Bu doğrultuda özel güvenlik görevlilerinin görevli oldukları alanda herhangi bir saldırıya maruz kaldıkları durumunda failler, memurlara karşı işlenen suçlardan yargılanırlar.

 Esasında özel güvenlik hizmetleri oldukça hassas bir süreci tanımladığından ötürü hak ve sorumlulukların verilmesi de bu ölçüde dikkat gerektirmektedir. Bu noktada yetki verilirken aynı zamanda özel güvenlik görevlilerine de yükümlülükler verilmektedir. Özel güvenlik görevlileri görevlilerini ifa ederken kendilerine verilmiş olan yetkileri kullanabilirler. Aynı zamanda kendilerine verilmiş olan yükümlülükleri de yerine getirmek durumundadır. Görüldüğü üzere özel güvenlik yetkileri oldukça hassas bir dengede oluşan yetkiler olarak dikkatleri üzerine çekmektedir. Bu doğrultuda günümüz itibariyle oluşan güvenlik ihtiyaçlarına göre güvenlik görevlilerinin yetkileri de yeni düzenlemelere tabi tutulmaktadır.

Özel Güvenlik Tanımı

3.5 1 1 1 1 1 Oylar 3.50 (8 Oylar)

Yorumlar

Cumhur ogg
Ozel guvenlik kurumdan aldigimiz sertifika neki diyor egitimsiz kurumdan aldik kimligi sinav egm sinavi degilmi ehliyet aliyorsun kurumdan seninehliyt kurumdan aldin meb almadin sinava girmedinmi deniliyor anltabildimmi boyle algi var keske verseler ytki
Cevap
Özel güvenlik
Arkadaşlar mrb bende özel güvenlik görevlisiyim biz birlik olup sesimizi duyurmasak tabikide bekçiler gibi yetkimiz olmaz ve böylede herşeyden mahrum kalırız birlik olalım sayfalara yazıp sesimizi duyuralım bakın sonra yetki nasıl geliyor emek olmadan hiç birşey olmaz güvenliklere taşımalı silah verilmeli sonuçta polis ve bekçi gibi aynı işi yapıyor ki bizde ama bir güvencemiz ne yazık ki yok hadi her yere yazalım bu isteklerimizi bakım nasıl oluyor işsizlik de var ama bunlar olunca emniyet kendi bünyesine alır bizde sürünmekten kurtuluruz İNŞALLAH saygın cumhur başkanım duy sesimizi
Cevap
Enes
Güvenlikciler ne ki daha dün bekçilik cıktı her yetki var güvenlik çoktan var ama hiç bi yetkileri yok güvenlikciler sesi ni çıkarmadığı sürece o yetkileride alırlar
Cevap
sds
özel güvelğin trafik yetkisi olmadığı halde trafikle ilgileniyor
Cevap
Samet
Görevli bulunduğu alanda genel kolluk gibi görev yapabiliyor ayrıntılı bilgi için 5188 sayılı Kanuna gözatın
Cevap
yönetici
Alıntılandı Hakan:
Özel güvenlik görevlisinin santralede yani kurumdaki telefon bağlama ve cevap verme işlemlerini yaptırmak suç degilmidir neden güvenlikçiler her işte çalıştırılıyorher şey bizde kamudaki güvenlikçi sorunlarına bi bakın bu işin danışma yönlendiriciye ait olduğunu bi hatırlatın iş yerinde olay çıkınca herkez güvenlik diye bağırıyor biz daireden kimseden yardım istemiyoruz güvenlik dışında herşeyi yapıyoruz lütfen bize kulak verin


normalde yaptırılmaması lazım ama burası Türkiye maaleef oluyor böyle şeyler. bazı iş verenler güvenlik görevlilerini köle kendilerinide sahip sanıyorlar. Bu Allah'ını bilmez şerefsizlerin yaptığı yanlış ama şuda var ki şikayetçi olsan adam seni çıkarır onu yapanı işe alır. ))
Cevap
Hakan
Özel güvenlik görevlisinin santralede yani kurumdaki telefon bağlama ve cevap verme işlemlerini yaptırmak suç degilmidir neden güvenlikçiler her işte çalıştırılıyorher şey bizde kamudaki güvenlikçi sorunlarına bi bakın bu işin danışma yönlendiriciye ait olduğunu bi hatırlatın iş yerinde olay çıkınca herkez güvenlik diye bağırıyor biz daireden kimseden yardım istemiyoruz güvenlik dışında herşeyi yapıyoruz lütfen bize kulak verin
Cevap
Sinan
Nerde bi güvenlik var kurban olayım
Cevap
Hakkı
Ne olduğumuz belli değil özlük haklarımız bekciler gibi değil saygın meslek olarak görülmüyor sahipsiz ve taşaronun kölesiyiz
Cevap
Samet
Doğru en haysiyetsiz meslek herkes tarafından aşağılanan bir iş ama dikkat edin güvenlik siz de yapamıyorlar yani bize mecburlar
Cevap
Yönetici
Alıntılandı ismail uğur:
Aslında güvenliklerin daha çok ve geniş yetkisi olsa daha iyi olur diye düşünüyorum.

keşke olsa değil mi )) siz neden daha çok yetki istiyorsunuz ki?
Cevap
ismail uğur
Aslında güvenliklerin daha çok ve geniş yetkisi olsa daha iyi olur diye düşünüyorum.
Cevap
Samet
Tabiki özlük hakları falan bir zabıtalar polise ulaşım beleş olduğu gibi güvenlik lerde beleş olsun
Cevap
İsmail koçak
EVET KATILIYORUM SONUŞTA BIZDE HİZMET VERİYORUZ YOL ÜCRETSİZ OLMALI İLLA BELEDIYEDEMI ÇALISMAKMI GEREKİR.
Cevap

Yorum ekle