Özel Güvenlik Kimlik Kartı ve Özellikleri

Günümüzde birçok kamu ve özel kurumda güvenlik görevlilerine ihtiyaç duyulmaktadır. Hatta bu durum zorunlu bir hale gelmiş demek de yerinde olur. Özel güvenlik kimlik kartı almak isteyenler de belirli kurs ve eğitime tabi olur. Ardından temel eğitim sınavı ve yenileme sınavı da olurlar. Eğer bu sınavlarda başarılı olunursa da özel güvenlik kartı alınır.

Özel Güvenlik Kartı Almanın Koşulları Nelerdir?

Özel güvenlik kimlik kartı alınırken belirli koşulların yerine getirilmesi gerekir. Bunları da şu şekilde sıralamak gerekir;

  • Özel güvenlik kimlik kartını almak isteyen kişilerin öncelikle buldukları ildeki emniyet müdürlüğü özel güvenlik şube müdürlüğüne başvuru yapmalıdır. Jandarma sorumluluk bölgesinde ikametgah eden kişiler ise il jandarma komutanlığına başvurularını yapmalıdır. Tahkikatları olumlu olan kişiler ise il jandarma komutanlığı tarafından verilecek bilgi formunu on dokuzuncu soruya ait cevapları da istenmiş olan belgeleri özel güvenlik şubesine bırakmalıdır.
  • Türkiye cumhuriyeti vatandaşı olan herhangi bir sağlık ve akıl problemi bulunmayan, temel eğitimlerini başarıyla bitirmiş olan ve herhangi bir suçu olmayan kişiler özel güvenlik görevlisi olarak çalışabilir.
  • Özel güvenlik görevlileri 18 ya da 21 yaşını doldurmuş olmalıdır.
  • Eğitim durumunun en az ilköğretim, ortaokul ya da lise ve dengi okullardan olması gerekir.

Özel Güvenlik Kimlik Kartı Almak İçin Kurslar

Özel güvenlik kimlik kartı almak isteyen kişiler belirli eğitimleri almalıdır. Kurs seçimi yapılırken kaliteli yerlerden destek alınması gerekir. Eğitimlerin üst düzey uzman ve aktif bir şekilde görevlerini icra eden eğitmenler tarafından yapılması gerekir. Eğitim ve hocaların kalitesinin yanı sıra eğitim kitaplarının de iyi olması gerekir.

Özel güvenlik kurslarında silah eğitimi de verilir. Buralarda yedi farklı silahla eğitimler verilmektedir. Jericho Fb 941 Compact 9mm, CZ75 9mm, Sarsılmaz Kılınç 2000 9mm, Canik 55 TP-9 9mm, Kırıkkale kısa 9mm,Sarsılmaz K2 9mm ve Browning 7,65mm adı verilen silahla tercih edilebilmektedir. İnternet üzerinden çeşitli kurumun bilgilerini elde edebilmek mümkündür. Fiyatlar ve kapsamları da bu şekilde belirlenmiş olur. Size kendinize uygun bir kurs seçimi yapabilirsiniz.

4 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 4.00 (1 Oy)

Yorum ekle