2019 Özel Güvenlik Maaşları

Özel güvenlik maaşları hakkında 2019 güncel bilgileriyle hazırlanmış makalemizde kamu ve özel de özel güvenlik görevlileri ne kadar maaş alıyor, çalışma saatleri ve ücretleri hakkında her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ülkeler, devlet kurumları veya özel firmalar, mutlaka kolluk kuvvetlerine ihtiyaç duyarlar. Gerek maddi unsurlarını korumak gerek işlerin yürümesini sağlamak gerekse caydırıcılık oluşturması açısından özel güvenliklere her alanda ihtiyaç duyulur. Dünya üzerinde hemen hemen her ortamda bu caydırıcı unsurlardan görmekteyiz. Bankalarda, özel firmalar da gerek kişisel işlemler de ya da organizasyonlar da gerekse hastanelerde…

2019 Özel güvenlik Maaşı Ne Kadar?

> 2019 yılı ortalama özel güvenlik maaşları 2,500 TL'dir. Bu rakam ilden ile ve şirketten şirkete (2,000-3,500 arasında) değişebilmektedir. Ayrıntılı hesaplar makalenin devamında verilmiştir.

2019 Özel Güvenlik Maaşları

Mutlaka ama mutlaka özel güvenliklere olan ihtiyaç devam etmekte, gün geçtikçe de bu ihtiyaç artmaktadır.

Özel güvenliklere olan ihtiyacın artması da nüfusun artışına bağlıdır. Artan nüfus bütün tehlikeleri ve olguları beraberinde getireceği için daima bu ihtiyaç söz konusu olacaktır. Her alanda görmeye alışık olduğumuz özel güvenlik görevlileri nasıl yetiştiriliyor, herkes olabilir mi ve ne kadar maaş alıyorlar sorularına yanıtlar vermeye, sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Herkes Özel Güvenlik Olabilir mi?

Özel güvenlik olmasına fiziksel ve psikolojik bakımdan engeli bulunmayan herkes, eğitimlerini başarı ile tamamladıkları takdir de özel güvenlik olabilirler. Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de bazı fiziki ve psikolojik unsurları barındırmanız gerekecektir tahmin edeceğiniz üzere. Örneğin; akıl sağlığı yerinde olmayan ya da fizyolojik olarak sağlıksız birinin güvenlikten ya da düzenden sorumlu olması beklenemez haliyle. Bu yüzden sağlıklı her birey özel güvenlik olabilir.

Özel Güvenlik Aranan Şartlar Nelerdir?

Özel Güvenlik Eğitimlerini Nereden Alabilirim?

Bulunduğunuz ile bağlı olarak bu eğitimi veren özel güvenlik kurumlardan özel güvenlik eğitimi alabilirsiniz. Eğitimi alabilmek için ödeyeceğiniz kurs ücretleri şehirden şehre ve bölgeden bölgeye değişebilir. Tamamen rekabet faktörüne bağlı olarak değişebilen bu fiyatlar, yüksek ya da az oluşlarıyla kaliteyi temsil etmezler yani ucuz olanlar da kalitesizliğin belirtisi değildir. Bölgede işi yapan çok firma var ise haliyle fiyatlara da ucuzluk olarak bu rekabet ortamı yansıyacaktır.

Peki Toplamda Harcayacağım Para ve Maliyeti ne Olacak?

Kurs ücreti bölge bölge değişebilmekle beraber rekabet ortamıyla ilerler bu bağlamda ortalama olarak kurs ücretleri silahlı 650, silahsız 450 arasındadır.

  • Silahlı özel güvenlik olacak iseniz masraflarınız:

Sağlık raporu 200-250 TL arası,

Kimlik kartı 595 TL

Ek masraflar 25-30 TL

  • Silahsız özel güvenlik olacak iseniz masraflarınız:

Sağlık raporu 40-70 TL,

Kimlik kartı 595 TL

Ek masraflar 25-30 TL

Yukarıda belirtilmiş olan masraflar kimlik kartı masrafı dışında hemen hemen sabit fiyatlar olmak üzere,  diğer masraflar bölge bölge farklılık gösterebilir.

  • Eğitim süreleri ve bölümleri hakkında bilgiler:

Silahsız özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişiler 90 saatlik bir eğitime katılacaklardır. Bu eğitimin içerisinde terörle alakalı konular, halkla ilişkiler ve taciz-tehdit unsurları ile ilgili bilgiler yer almaktadır.90 saatlik eğitim sürecine katılım zorunludur.

Silahlı özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar ise 120 saatlik eğitime katılmaları gerekmektedir. Eğitimin konularına göz atmak gerekirse;  90 saatlik eğitim dışında, 30 saatlik süre ile silah eğitimi, nasıl kullanılır ve bu konuyla alakalı konu başlıklarında eğitim verilmektedir.

Özel Güvenlikte Temel Eğitim Kapsamı Konuları ve Süreleri

İyi bir güvenlik görevlisi olabilmek için fiziki özellikler nasıl olmalıdır?

Çalışacağınız yere göre değişebilen bu durum aslında çok karmaşık ve o kadar da üstün fiziki görünüş isteyen bir olgu değildir. Hemen hemen herkes özel güvenlik görevlisi olabilir. Boy ve kilo oranınızın olması kâfidir. Ancak 150 kilo ve 185 boyunda bir kişi de güvenlik görevlisi olarak çalışabilmektedir. Fiziki özelliklerinizden ziyade insanlarla iletişim kurabilmeniz büyük etmendir. Örneğin büyük avm gibi yerlerde çalışacak iseniz insanlarla iyi iletişim kurabilmeniz, pratik zekalı ya da hızlı düşünebilen bireyler olmanız yeterli olacaktır.

2019 Silahlı ve Silahsız Özel güvenlik Görevlisi Maaşları Kaç TL?

Özel güvenlikler kamu kurum ve kuruluşlarında, şahıs firmaların da veya özel sektör de çalışabilirler.

Çalıştıkları kurum ve kuruluşlara göre değişen fiyatlarla beraber kamu kuruluşlarında çalışanların fiyatları aşağı yukarı şu şekildedir:

Günlük 8 saat mesaiden haftalık 48 saat mesai şeklinde düşünecek olursak alacakları net tutar (agi, yol, yemek çıkarıldığında) 2,250 TL şeklinde olmaktadır. Bu ortalama maaştır. Mesai saatlerinize yaşadığınız şehre veya kuruma göre farklılık gösterebilir elbette.

Örneğin fiziksel yapınıza, çalışmış olduğunuza sektöre göre gerçekten daha güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Örneğin özel sektör de çalışan özel güvenlik görevlileri (özellikle bankalarda) iş yoğunluklarına göre de değişebilen ancak 2,500-4,000 TL gibi rakamlara tekabül eden fiyatlarla çalışabilmektedirler.

2019 Kamu Kurumlarında Özel Güvenlik KPSS Puanları

Kurum

En Düşük Puan

(KPSS)

En Yüksek Puan

(KPSS)

İl Özel İdaresi 88,598 88,598
Sağlık Bakanlığı 91,01 91,01

Kamuda (Devlette) 2019 Özel Güvenlik Maaşları

Devlette Kamu çalışanı olarak çalışan özel güvenlik görevlileri 2019 yılı itibariyle ilk işe başlayanlar 2 bin 750 TL ile işe başlarken ortalama maaş 3 bin 100 TL olarak açıklanmıştır. (Net maaş)

Özel Sektörde 2019 Özel Güvenlik Maaşları

Çalıştığı Kurum Ortalama Net Maaşları
Özel Güvenlik Banka Maaşları 3 bin 150 ₺
Özel Güvenlik Belediye Maaşları 2 bin 950 ₺
3. Havaalanı ÖGG Maaşları 2 bin 550 ₺
Kadrolu Güvenlik Görevlisi Maaşları 3 bin 100 ₺
Amerikan Hastanesi ÖGG Maaşları 2 bin 650 ₺
Acıbadem Hastanesi 2 bin 650 ₺
Devlet Hastanesi ÖzGG Maaşları 3 bin 100 ₺

2019 Özel Güvenlik Görevlisi Bodrosu

EKLENEN BÜRÜT KESİNTİ BÜRÜT
Ücret 2,500 Sigorta 535,50
Silahlı 410 Damga 32
Sosyal 310 Vergi 855
Yemek 145 İşsizlik 45
Denge 51 Sendika 65
Ek Ödeme 298    
Agi 206    
TOPLAM:   TOPLAM: 1,465
GENEL TOPLAM: 2,310 ₺  (NET)

Mesleki yeterlilik, kimlik kartınızın türü ve iş tehlikenize göre de değişebilen bu tutar tamamen sizinle alakalı ve çalıştığınız iş ile alakalı olarak değişebilmektedir.

 Ancak genelde özel güvenlik görevlileri caydırıcı unsur olarak görev aldıklarından iş ortamları yoğunluk nedeniyle yorucu olur. Özellikle kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan özel güvenlik görevlileri insanlarla muhatap olduklarından yorgunluk yaşayabilirler aksi takdir de insanlarla iletişim kurmakta zorlanmayan ve bundan keyif alan kişiler kolaylıkla güvenlik görevlisi olabilir. Bu meslekte de ilerleyebilir…

 Her meslekte olduğu gibi, kişisel bilgi ve mesleki becerilerinizle yükselebilmeniz kurum veya firma içerisinde rütbe kazanabilmeniz de mümkündür. Tabi bu tamamen çalıştığınız kuruluşla bağlantılı olan ya da firma ile belirlenebilecek bir durumdur.

Eğer sizde özel güvenlik görevlisi olmak istiyorsanız yukarıda yazdığımız tüm bilgileri okumuş ve kendiniz için uygun olduğu kararını vermiş iseniz hemen işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Bununla birlikte bir çok şirkette özel güvenlik görevlileri (Agi, yemek, yol, mesai hariç) asgeri ücretlerde (2060 TL) çalıştırılmaktadır.

Silahlı özel güvenlik maaşları, silahsız özel güvenlik maaşlarına göre ortalama 500 TL fazladır. bununla birlikte silahlı özel güvenlik görevlileri daha kolay iş bulabilmektedirler.

3. Havaalanı Özel Güvenlik Maaşları Kaç Lira? 2019

3. Havalimanı özel güvenlik görevlisi alımlarına başlandı. 2019 Ekim ayında faaliyete geçecek Ülkemizin gururu en büyük Hava alanı için ilk etapta 3.500 özel güvenlik görevlisi istihdam edilecek. İş alımlarını İga Güvenlik Hizmetleri kendisi yapmaktadır. İşe alınan özel güvenlik görevlileri İga Güvenlik Hizmetleri bünyesinde çalışacaklar. Şirket verdiği iş ilanında dolgun ücret ve tüm sosyal hakları vereceğini vadediyor. Özel güvenlik görevlileri için günümüz şartlarında yaklaşık olarak 3. havaalanı özel güvenlik maaşı 2,500-3,500 TL arası bir maaş dan söz edilmektedir. Ayrıca tercihen ücretsiz lojman temin edilecekmiş.

İstanbul 3. Havalimanı Ögg Özel güvenlik görevlisi maaşları kesinlik kazanınca yazımız güncellenecektir.

Not: Şirketlerin verdiği güncel Özel Güvenlik maaşları ve sosyal hakları yorumlar kısmına yazarsanız verdiğiniz bilgilerle yazımız güncellenecektir. 

Özel Güvenlik Nedir?

Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi İçin Gereken Belgeler

Silahsız Özel Güvenlik Eğitimi İçin Gereken Belgeler

Soru: Sizce Özel Güvenlik Görevlileri Ne Kadar Maaş almalı?

3.7388059701493 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.74 (67 Oylar)

Yorumlar  

serkan
2019 maaş belediyede 3200 net artı sendika ne verirse 3500 olacagı tahmininde
Cevap
Ahmet
Merhabalar ben 4 yıl askeriyede görev yaptım ve liseyi açıktan okuyorum 40 kredim kaldı silahlı güvenlik olabilir miyim 
Cevap
M. Yüksel
İl sağlık müdürlüğü çekilişinde kazanan var mı neler yapmak gerekiyor bundan sonra. İnternette bilgi yok. Nereye başvuracağız. Ve maaş aşağı yukarı ne kadardır?
Cevap
recepsolmaz
ben kazandımm bulundugun ilin il saglık mudrulugune okul dıploması nufus cuzdanı fotokopısı özel guvenlık belgesıylesini teslım edıyorsun son gun 19ocak
Cevap
M. Yüksel
İl sağlık müdürlüğü başvuruları sonuçlanmış.
Maaşlar ne kadardir sizce arkadaşlar. Acil bilgiye ihtiyacım var. Ayrıca nerelerde çalıştıracaklar acaba.
Cevap
Ahmet
Arkadaşlar çalıştığımız şirket bu sene asgari maaşlar 2020 tayken bize 1920 lira maaş verecek sizce şirketle bi görüşme saglamalimiyiz
Cevap
Guvenlik gorevlisi
Arkadaslar 2+2+2 sistemde 2019 beraber 3000 maas almaniz gerekiyor bilginize normal sartlarda 3200 gelmesi gerekiyor yemek kartiyla birlikte elinize net gececek para 3000
Cevap
deniz
özel güvenlik bölümü mezunu olocam kolay iş bulurmuyum maaşı aynı mı olur
Cevap
seda
tabi ki maaş aynı olur.eğitim kurumundan mezun olma ve ünv. mezun olma arasında hiçbir fark yok ki...
Cevap
Okan
Özel şirketlerde güvenliklere tazminat veriliyor mu?
Cevap
yönetici
tazminat her çalışana verilir, özeli devleti olmaz. ama tazminat vermemek için gir çık yapılmaması lazım
Cevap
cuneyt
okulda guvenlik yapiyorum benim aýlik maaş ne kadar alacagim acaba
Cevap
yönetici
güvenlik maaşları iş yerlerine ve illere göre değişmektedir. siz maaş alınca buraya yazarsanız diğer ÖGG arkadaşlarda faydalanabilirler.
Cevap
Hikmet
Ustadim okul guvenligi nasil olunuyor biraz bilgilendirirmisin.
Cevap
Mustafa
Arkadaşlar benimde şuanda sertifikam var silahsız sertifikamla is imkanı bulabilirmiyim kart cıkma süresi var o yüzden kart cıkaramıyorum bide suanda harc parasını denkliyemedim. Bu boşlukta sertifikam ile iş bulabilirmiyim bulursam ortalama maaş araligi ne kadar olur
Cevap
seda
sertifika ile çalıştırmıyorlar maalesef.Arşiv araştırması bittikten sonra yasallaşıyor.En azından çalışma belgesini almayı beklemenizi tavsiye ederim.
Cevap
Berivan
Silahsiz güvenlikte boy şartmı boyum 1.65
Cevap
Şeyda
Hayır gerekli değil bende 1.60 boyundayım ve şuan kimlik kartının çıkışını bekliyorum
Cevap
Dilan
Boyun gayet iyi en az 160 cm boy isteyenler var genel olarak boya kiloya bazı sirketler pek bakkmyor ama
Cevap
Miço
Boy polislik te bile 1.62 güvenlikte sorun olmaz
Cevap
Gokce
3.hava limaninda arkadasim calisiyor 2550 tl maas aliyor bilginize
Cevap
ayşe
2019 3. havaalanı zamlı maaşı kaç tl acaba öğrenebilir misiniz?
Cevap
Şaban
Yemek felan nasıl oluyor silahlı mı yoksa silahsız mı
Cevap
Tuğçe
Silahlı özel güvenlik kimliğim var .silahsız olarak da çalışabilir miyim .yanı silahlılar her alanda çalışabilir mi
Cevap
yönetici
evet aynen öyle
Cevap
Tugay
duruma göre değişir....ama genellike çoğu yer silahsızdır
Cevap
hakan
ç...………………………….……………………………….
Cevap
cuneyt
evet yapabilirsiniz
Cevap
Ahmet
Maaşlar çok abartılmış özel sektörde güvenliğe genellikle asgari ücret veriliyor ben 14 yıldır güvenlik görevlisi olarak çalışıyorum şimdiye kadar 3000 lira maaş veren şirket görmedim. Kurumsallaşmis holdingler bile güvenliğine en fazla asgari ücretten 150 lira fazla maaş veriyor.
Cevap
erdal
merhaba ben güvenlik şirketine sordum en geç 25 aralıkta kayıt yaptırmamız gerekiyormuş 80.döneme girebilmek için
sizin dediğinize göre 1 ocak ta kayıt yaptırırsak 17 şubattaki sınava girebilirmiyiz
Cevap
yönetici
kursdan kursa farklılık gösteriyor. ama kurs bitiş tarihi 11 ocaı geçmemeli o kesin.
Cevap
Hayir giremesin
Bende 17 şubata girecem ben kasim ayinda kayit yaptim
Cevap
Ebubekir yurdigül
Hayir giremesin ben 17 şubatta sinava girecem çünkü ben kasim ayinda kayit yaptim bilginize
Cevap
Fatma şahin
Basvuru tarihi ne zaman son
Cevap
yönetici
1 ocakta en geç kayıt yaptırmalısınız. aksi taktirde 81. özel güvenlik sınavına girmek zorunda kalırsınız.
Cevap
Fatma şahin
Peki saglik raporumu pazartesi gunu alsam gotursem gec kalmis olurmuyum
Cevap
Fatma şahin
Peki 81 . Özel guvenlik sinavi ne zaman ve nasil
Cevap
yönetici

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile