Özel Güvenlik Maaşları

Özel güvenlik maaşları hakkında güncel bilgilerle hazırlanmış makalemizde kamu ve özel de ÖGG ne kadar maaş alıyor, çalışma saatleri ve ücretleri hakkında her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ülkeler, devlet kurumları veya özel firmalar, mutlaka kolluk kuvvetlerine ihtiyaç duyarlar. Gerek maddi unsurlarını korumak gerek işlerin yürümesini sağlamak gerekse caydırıcılık oluşturması açısından özel güvenliklere her alanda ihtiyaç duyulur. Dünya üzerinde hemen hemen her ortamda bu caydırıcı unsurlardan görmekteyiz. Bankalarda, özel firmalar da gerek kişisel işlemler de ya da organizasyonlar da gerekse hastanelerde…

> 2019 yılı ortalama özel güvenlik maaşları 2,500 TL'dir. Bu rakam ilden ile ve şirketten şirkete (2,000-3,500 arasında) değişebilmektedir. Ayrıntılı hesaplamalar makalenin devamında verilmiştir.

Polis maaşları

Özel Güvenlik Maaşları 2019

Mutlaka ama mutlaka özel güvenliklere olan ihtiyaç devam etmekte, gün geçtikçe de bu ihtiyaç artmaktadır.

Özel güvenliklere olan ihtiyacın artması da nüfusun artışına bağlıdır. Artan nüfus bütün tehlikeleri ve olguları beraberinde getireceği için daima bu ihtiyaç söz konusu olacaktır. Her alanda görmeye alışık olduğumuz özel güvenlik görevlileri nasıl yetiştiriliyor, herkes olabilir mi ve ne kadar maaş alıyorlar sorularına yanıtlar vermeye, sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Herkes ÖGG Olabilir mi?

Özel güvenlik olmasına fiziksel ve psikolojik bakımdan engeli bulunmayan herkes, eğitimlerini başarı ile tamamladıkları takdir de özel güvenlik olabilirler. Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de bazı fiziki ve psikolojik unsurları barındırmanız gerekecektir tahmin edeceğiniz üzere. Örneğin; akıl sağlığı yerinde olmayan ya da fizyolojik olarak sağlıksız birinin güvenlikten ya da düzenden sorumlu olması beklenemez haliyle. Bu yüzden sağlıklı her birey özel güvenlik olabilir.

Özel Güvenlik Aranan Şartlar Nelerdir?

ÖG Eğitimlerini Nereden Alabilirim?

Bulunduğunuz ile bağlı olarak bu eğitimi veren özel güvenlik kurumlardan özel güvenlik eğitimi alabilirsiniz. Eğitimi alabilmek için ödeyeceğiniz kurs ücretleri şehirden şehre ve bölgeden bölgeye değişebilir. Tamamen rekabet faktörüne bağlı olarak değişebilen bu fiyatlar, yüksek ya da az oluşlarıyla kaliteyi temsil etmezler yani ucuz olanlar da kalitesizliğin belirtisi değildir. Bölgede işi yapan çok firma var ise haliyle fiyatlara da ucuzluk olarak bu rekabet ortamı yansıyacaktır.

Peki Toplamda Harcayacağım Para ve Maliyeti ne Olacak?

Kurs ücreti bölge bölge değişebilmekle beraber rekabet ortamıyla ilerler bu bağlamda ortalama olarak kurs ücretleri silahlı 650, silahsız 450 arasındadır.

  • Silahlı özel güvenlik olacak iseniz masraflarınız:

Sağlık raporu 200-250 TL arası,

Kimlik kartı 595 TL

Ek masraflar 25-30 TL

  • Silahsız özel güvenlik olacak iseniz masraflarınız:

Sağlık raporu 40-70 TL,

Kimlik kartı 595 TL

Ek masraflar 25-30 TL

Yukarıda belirtilmiş olan masraflar kimlik kartı masrafı dışında hemen hemen sabit fiyatlar olmak üzere,  diğer masraflar bölge bölge farklılık gösterebilir.

  • Eğitim süreleri ve bölümleri hakkında bilgiler:

Silahsız özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişiler 90 saatlik bir eğitime katılacaklardır. Bu eğitimin içerisinde terörle alakalı konular, halkla ilişkiler ve taciz-tehdit unsurları ile ilgili bilgiler yer almaktadır.90 saatlik eğitim sürecine katılım zorunludur.

Silahlı özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar ise 120 saatlik eğitime katılmaları gerekmektedir. Eğitimin konularına göz atmak gerekirse;  90 saatlik eğitim dışında, 30 saatlik süre ile silah eğitimi, nasıl kullanılır ve bu konuyla alakalı konu başlıklarında eğitim verilmektedir.

Özel Güvenlikte Temel Eğitim Kapsamı Konuları ve Süreleri

İyi bir güvenlik görevlisi olabilmek için fiziki özellikler nasıl olmalıdır?

Çalışacağınız yere göre değişebilen bu durum aslında çok karmaşık ve o kadar da üstün fiziki görünüş isteyen bir olgu değildir. Hemen hemen herkes özel güvenlik görevlisi olabilir. Boy ve kilo oranınızın olması kâfidir. Ancak 150 kilo ve 185 boyunda bir kişi de güvenlik görevlisi olarak çalışabilmektedir. Fiziki özelliklerinizden ziyade insanlarla iletişim kurabilmeniz büyük etmendir. Örneğin büyük avm gibi yerlerde çalışacak iseniz insanlarla iyi iletişim kurabilmeniz, pratik zekalı ya da hızlı düşünebilen bireyler olmanız yeterli olacaktır.

Silahlı veya Silahsız ÖGG Ne Kadar Maaş Alıryor?

Özel güvenlikler kamu kurum ve kuruluşlarında, şahıs firmaların da veya özel sektör de çalışabilirler.

Çalıştıkları kurum ve kuruluşlara göre değişen fiyatlarla beraber kamu kuruluşlarında çalışanların fiyatları aşağı yukarı şu şekildedir:

Günlük 8 saat mesaiden haftalık 48 saat mesai şeklinde düşünecek olursak alacakları net tutar (agi, yol, yemek çıkarıldığında) 2,250 TL şeklinde olmaktadır. Bu ortalama maaştır. Mesai saatlerinize yaşadığınız şehre veya kuruma göre farklılık gösterebilir elbette.

Örneğin fiziksel yapınıza, çalışmış olduğunuza sektöre göre gerçekten daha güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Örneğin özel sektör de çalışan özel güvenlik görevlileri (özellikle bankalarda) iş yoğunluklarına göre de değişebilen ancak 2,500-4,000 TL gibi rakamlara tekabül eden fiyatlarla çalışabilmektedirler.

2019 Kamu Kurumlarında ÖGG KPSS Puanları

Kurum

En Düşük Puan

(KPSS)

En Yüksek Puan

(KPSS)

İl Özel İdaresi 88,598 88,598
Sağlık Bakanlığı 91,01 91,01

Kamuda (Devlette) ÖGG Maaşları

Devlette Kamu çalışanı olarak çalışan özel güvenlik görevlileri 2019 yılı itibariyle ilk işe başlayanlar 2 bin 750 TL ile işe başlarken ortalama maaş 3 bin 100 TL olarak açıklanmıştır. (Net maaş)

Özel Sektörde ÖGG Maaşları

Çalıştığı Kurum Ortalama Net Maaşları
Özel Güvenlik Banka Maaşları 3 bin 150 ₺
Özel Güvenlik Belediye Maaşları 2 bin 950 ₺
3. Havaalanı ÖGG Maaşları 2 bin 550 ₺
Kadrolu Güvenlik Görevlisi Maaşları 3 bin 100 ₺
Amerikan Hastanesi ÖGG Maaşları 2 bin 650 ₺
Acıbadem Hastanesi 2 bin 650 ₺
Devlet Hastanesi ÖzGG Maaşları 3 bin 100 ₺

2019 Özel Güvenlik Görevlisi Bodrosu

EKLENEN BÜRÜT KESİNTİ BÜRÜT
Ücret 2,500 Sigorta 535,50
Silahlı 410 Damga 32
Sosyal 310 Vergi 855
Yemek 145 İşsizlik 45
Denge 51 Sendika 65
Ek Ödeme 298    
Agi 206    
TOPLAM:   TOPLAM: 1,465
GENEL TOPLAM: 2,310 ₺  (NET)

Mesleki yeterlilik, kimlik kartınızın türü ve iş tehlikenize göre de değişebilen bu tutar tamamen sizinle alakalı ve çalıştığınız iş ile alakalı olarak değişebilmektedir.

 Ancak genelde özel güvenlik görevlileri caydırıcı unsur olarak görev aldıklarından iş ortamları yoğunluk nedeniyle yorucu olur. Özellikle kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan özel güvenlik görevlileri insanlarla muhatap olduklarından yorgunluk yaşayabilirler aksi takdir de insanlarla iletişim kurmakta zorlanmayan ve bundan keyif alan kişiler kolaylıkla güvenlik görevlisi olabilir. Bu meslekte de ilerleyebilir…

 Her meslekte olduğu gibi, kişisel bilgi ve mesleki becerilerinizle yükselebilmeniz kurum veya firma içerisinde rütbe kazanabilmeniz de mümkündür. Tabi bu tamamen çalıştığınız kuruluşla bağlantılı olan ya da firma ile belirlenebilecek bir durumdur.

Eğer sizde özel güvenlik görevlisi olmak istiyorsanız yukarıda yazdığımız tüm bilgileri okumuş ve kendiniz için uygun olduğu kararını vermiş iseniz hemen işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Bununla birlikte bir çok şirkette özel güvenlik görevlileri (Agi, yemek, yol, mesai hariç) asgeri ücretlerde (2060 TL) çalıştırılmaktadır.

Silahlı özel güvenlik maaşları, silahsız özel güvenlik maaşlarına göre ortalama 500 TL fazladır. bununla birlikte silahlı özel güvenlik görevlileri daha kolay iş bulabilmektedirler.

3. Havaalanı ÖG Maaşları Kaç Lira?

3. Havalimanı özel güvenlik görevlisi alımlarına başlandı. 2019 Ekim ayında faaliyete geçecek Ülkemizin gururu en büyük Hava alanı için ilk etapta 3.500 özel güvenlik görevlisi istihdam edilecek. İş alımlarını İga Güvenlik Hizmetleri kendisi yapmaktadır. İşe alınan özel güvenlik görevlileri İga Güvenlik Hizmetleri bünyesinde çalışacaklar. Şirket verdiği iş ilanında dolgun ücret ve tüm sosyal hakları vereceğini vadediyor. Özel güvenlik görevlileri için günümüz şartlarında yaklaşık olarak 3. havaalanı özel güvenlik maaşı 2,500-3,500 TL arası bir maaş dan söz edilmektedir. Ayrıca tercihen ücretsiz lojman temin edilecekmiş.

İstanbul 3. Havalimanı Ögg Özel güvenlik görevlisi maaşları kesinlik kazanınca yazımız güncellenecektir.

Not: Şirketlerin verdiği güncel Özel Güvenlik maaşları ve sosyal hakları yorumlar kısmına yazarsanız verdiğiniz bilgilerle yazımız güncellenecektir. 

Bekçi maaşları ne kadar yazımıza göz atmak ister misiniz?

https://ozelguvenliksinavi.com/index.php/bekci-maaslari.html

3.8513513513514 1 1 1 1 1 Oylar 3.85 (74 Oylar)

Yorumlar

McMray
Merhabalar. Ben Saglik Bakanlığı surekli işçi kadrosuyla ozel güvenlik görevlisi oarak atandım. İlk önce maas olarak ne alabilirim ve birde bilen varsa hangi bankadan maas alacagım.
Cevap
Kadir
Merhaba bende sınavı kazandım evraklarımı yolladım. Ama ailemde cezaevinde olan var. Sıkıntı olurmu acaba
Cevap
Emre
Mrb silahlı güvenlik kimliğim var hızlı şekilde bankalara nasıl girebilme şansım olabilir? Üniversite mezunuyum
Cevap
Becit
Uzm çvş'm bende liseyi dışarıdan okuyorum silahlı güvenlik olamıyor muyum bir güvenlik kursuna danıştım olursun denildi sonuçta özel eğitimliyim neden olmasın
Cevap
TERKİDİYAR
DELİMİSİN AGAM SEN MİLLET UZM POLİS BEKÇİ OLMAYA ÇALIŞIYOR NE İŞİN VAR ASGARİ ÜCRETLİ İŞTE MADEM BIRAKACAKSIN UZM NİYE İNSANLARIN ÖNÜNE GEÇTİN
Cevap
adgjm
silahlı güvenlik için kpss gerekiyor mu
Cevap
memet
hayir gerekmiyor
Cevap
Nyn
Hayır gerekmez lise mezunu ol yeter
Cevap
Ramazan can
Kimlik kaç ay sonra geliyor evrak teslim den sonra acaba
Cevap
Kalender
Istanbulda silahli kart nekadar surede aliniyor kac ay surer
Cevap
Mustafa
ORTALAMA 60 GÜN DE GELIYOR ISTANBUL IÇIN BENIM Kİ 58 GÜNDE GELDI EVİME
Cevap
SERVET
Arkadaşlar merhaba İstanbul yeni havalimanı özel güvenlik maaş ve şartları tam olarak nedir bilen varmı bekar erkek özel güvenlik görevlisi maaşı ne kadar ayrıca ek imkanlar nelerdir yada orda çalışanınız varsa memnun mu değilmi Bilgi verirseniz sevinirim.
Cevap
Sema
3.100 TL sanırsam
Cevap
Sema
3.100 TL sanırsam.
Cevap
Fatih
 Bn komandoda uzmanim   Silahli güvenlik olabilirmiyim orta okul mezunu 
Cevap
Alev
Hayır lise mezunu olman lazim
Cevap
Bay charizma
Hayir sadece lise mezjnlari olabilir
Cevap
Fatih
Bn komandoda uzmanim  silahli güvenlik olabilirmiyim ortaokul mezunu 
Cevap
Mustehzi
Silahlı kimlik alabilmeniz iiçin en az lise mezunu olmanız gerekmekte ama silahsız ögg kimlik kartı alabilirsiniz
Cevap
güvenlik
askeri mensup olan kişiler taşıma bulundurma ruhsatına sahip olduğu için lise mezunu olmasına gerek yoktur. sallayın durun bakalım
Cevap
MUSTAFA GÜNDÜZ
Silahsız alabilirsin 
Cevap
Mucahid
Silahsiz olabilirsin hocam
Cevap
biswer
Askeri hizmet yapan silahlı belge alıyor boş beleş konuş up sallamayin
Cevap

Yorum ekle