2019 Özel Güvenlik Maaşları

Özel güvenlik maaşları hakkında 2019 güncel bilgileriyle hazırlanmış makalemizde kamu ve özel de özel güvenlik görevlileri ne kadar maaş alıyor, çalışma saatleri ve ücretleri hakkında her türlü bilgiye ulaşabilirsiniz.

Ülkeler, devlet kurumları veya özel firmalar, mutlaka kolluk kuvvetlerine ihtiyaç duyarlar. Gerek maddi unsurlarını korumak gerek işlerin yürümesini sağlamak gerekse caydırıcılık oluşturması açısından özel güvenliklere her alanda ihtiyaç duyulur. Dünya üzerinde hemen hemen her ortamda bu caydırıcı unsurlardan görmekteyiz. Bankalarda, özel firmalar da gerek kişisel işlemler de ya da organizasyonlar da gerekse hastanelerde…

2019 Özel güvenlik Maaşı Ne Kadar?

> 2019 yılı ortalama özel güvenlik maaşları 2,500 TL'dir. Bu rakam ilden ile ve şirketten şirkete (2,000-3,500 arasında) değişebilmektedir. Ayrıntılı hesaplar makalenin devamında verilmiştir.

2019 Özel Güvenlik Maaşları

Mutlaka ama mutlaka özel güvenliklere olan ihtiyaç devam etmekte, gün geçtikçe de bu ihtiyaç artmaktadır.

Özel güvenliklere olan ihtiyacın artması da nüfusun artışına bağlıdır. Artan nüfus bütün tehlikeleri ve olguları beraberinde getireceği için daima bu ihtiyaç söz konusu olacaktır. Her alanda görmeye alışık olduğumuz özel güvenlik görevlileri nasıl yetiştiriliyor, herkes olabilir mi ve ne kadar maaş alıyorlar sorularına yanıtlar vermeye, sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Herkes Özel Güvenlik Olabilir mi?

Özel güvenlik olmasına fiziksel ve psikolojik bakımdan engeli bulunmayan herkes, eğitimlerini başarı ile tamamladıkları takdir de özel güvenlik olabilirler. Her meslekte olduğu gibi bu meslekte de bazı fiziki ve psikolojik unsurları barındırmanız gerekecektir tahmin edeceğiniz üzere. Örneğin; akıl sağlığı yerinde olmayan ya da fizyolojik olarak sağlıksız birinin güvenlikten ya da düzenden sorumlu olması beklenemez haliyle. Bu yüzden sağlıklı her birey özel güvenlik olabilir.

Özel Güvenlik Aranan Şartlar Nelerdir?

Özel Güvenlik Eğitimlerini Nereden Alabilirim?

Bulunduğunuz ile bağlı olarak bu eğitimi veren özel güvenlik kurumlardan özel güvenlik eğitimi alabilirsiniz. Eğitimi alabilmek için ödeyeceğiniz kurs ücretleri şehirden şehre ve bölgeden bölgeye değişebilir. Tamamen rekabet faktörüne bağlı olarak değişebilen bu fiyatlar, yüksek ya da az oluşlarıyla kaliteyi temsil etmezler yani ucuz olanlar da kalitesizliğin belirtisi değildir. Bölgede işi yapan çok firma var ise haliyle fiyatlara da ucuzluk olarak bu rekabet ortamı yansıyacaktır.

Peki Toplamda Harcayacağım Para ve Maliyeti ne Olacak?

Kurs ücreti bölge bölge değişebilmekle beraber rekabet ortamıyla ilerler bu bağlamda ortalama olarak kurs ücretleri silahlı 650, silahsız 450 arasındadır.

  • Silahlı özel güvenlik olacak iseniz masraflarınız:

Sağlık raporu 200-250 TL arası,

Kimlik kartı 595 TL

Ek masraflar 25-30 TL

  • Silahsız özel güvenlik olacak iseniz masraflarınız:

Sağlık raporu 40-70 TL,

Kimlik kartı 595 TL

Ek masraflar 25-30 TL

Yukarıda belirtilmiş olan masraflar kimlik kartı masrafı dışında hemen hemen sabit fiyatlar olmak üzere,  diğer masraflar bölge bölge farklılık gösterebilir.

  • Eğitim süreleri ve bölümleri hakkında bilgiler:

Silahsız özel güvenlik görevlisi olmak isteyen kişiler 90 saatlik bir eğitime katılacaklardır. Bu eğitimin içerisinde terörle alakalı konular, halkla ilişkiler ve taciz-tehdit unsurları ile ilgili bilgiler yer almaktadır.90 saatlik eğitim sürecine katılım zorunludur.

Silahlı özel güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar ise 120 saatlik eğitime katılmaları gerekmektedir. Eğitimin konularına göz atmak gerekirse;  90 saatlik eğitim dışında, 30 saatlik süre ile silah eğitimi, nasıl kullanılır ve bu konuyla alakalı konu başlıklarında eğitim verilmektedir.

Özel Güvenlikte Temel Eğitim Kapsamı Konuları ve Süreleri

İyi bir güvenlik görevlisi olabilmek için fiziki özellikler nasıl olmalıdır?

Çalışacağınız yere göre değişebilen bu durum aslında çok karmaşık ve o kadar da üstün fiziki görünüş isteyen bir olgu değildir. Hemen hemen herkes özel güvenlik görevlisi olabilir. Boy ve kilo oranınızın olması kâfidir. Ancak 150 kilo ve 185 boyunda bir kişi de güvenlik görevlisi olarak çalışabilmektedir. Fiziki özelliklerinizden ziyade insanlarla iletişim kurabilmeniz büyük etmendir. Örneğin büyük avm gibi yerlerde çalışacak iseniz insanlarla iyi iletişim kurabilmeniz, pratik zekalı ya da hızlı düşünebilen bireyler olmanız yeterli olacaktır.

2019 Silahlı ve Silahsız Özel güvenlik Görevlisi Maaşları Kaç TL?

Özel güvenlikler kamu kurum ve kuruluşlarında, şahıs firmaların da veya özel sektör de çalışabilirler.

Çalıştıkları kurum ve kuruluşlara göre değişen fiyatlarla beraber kamu kuruluşlarında çalışanların fiyatları aşağı yukarı şu şekildedir:

Günlük 8 saat mesaiden haftalık 48 saat mesai şeklinde düşünecek olursak alacakları net tutar (agi, yol, yemek çıkarıldığında) 2,250 TL şeklinde olmaktadır. Bu ortalama maaştır. Mesai saatlerinize yaşadığınız şehre veya kuruma göre farklılık gösterebilir elbette.

Örneğin fiziksel yapınıza, çalışmış olduğunuza sektöre göre gerçekten daha güzel kazançlar elde edebilirsiniz. Örneğin özel sektör de çalışan özel güvenlik görevlileri (özellikle bankalarda) iş yoğunluklarına göre de değişebilen ancak 2,500-4,000 TL gibi rakamlara tekabül eden fiyatlarla çalışabilmektedirler.

2019 Kamu Kurumlarında Özel Güvenlik KPSS Puanları

Kurum

En Düşük Puan

(KPSS)

En Yüksek Puan

(KPSS)

İl Özel İdaresi 88,598 88,598
Sağlık Bakanlığı 91,01 91,01

Kamuda (Devlette) 2019 Özel Güvenlik Maaşları

Devlette Kamu çalışanı olarak çalışan özel güvenlik görevlileri 2019 yılı itibariyle ilk işe başlayanlar 2 bin 750 TL ile işe başlarken ortalama maaş 3 bin 100 TL olarak açıklanmıştır. (Net maaş)

Özel Sektörde 2019 Özel Güvenlik Maaşları

Çalıştığı Kurum Ortalama Net Maaşları
Özel Güvenlik Banka Maaşları 3 bin 150 ₺
Özel Güvenlik Belediye Maaşları 2 bin 950 ₺
3. Havaalanı ÖGG Maaşları 2 bin 550 ₺
Kadrolu Güvenlik Görevlisi Maaşları 3 bin 100 ₺
Amerikan Hastanesi ÖGG Maaşları 2 bin 650 ₺
Acıbadem Hastanesi 2 bin 650 ₺
Devlet Hastanesi ÖzGG Maaşları 3 bin 100 ₺

2019 Özel Güvenlik Görevlisi Bodrosu

EKLENEN BÜRÜT KESİNTİ BÜRÜT
Ücret 2,500 Sigorta 535,50
Silahlı 410 Damga 32
Sosyal 310 Vergi 855
Yemek 145 İşsizlik 45
Denge 51 Sendika 65
Ek Ödeme 298    
Agi 206    
TOPLAM:   TOPLAM: 1,465
GENEL TOPLAM: 2,310 ₺  (NET)

Mesleki yeterlilik, kimlik kartınızın türü ve iş tehlikenize göre de değişebilen bu tutar tamamen sizinle alakalı ve çalıştığınız iş ile alakalı olarak değişebilmektedir.

 Ancak genelde özel güvenlik görevlileri caydırıcı unsur olarak görev aldıklarından iş ortamları yoğunluk nedeniyle yorucu olur. Özellikle kamu kurum ve kuruluşlarında yer alan özel güvenlik görevlileri insanlarla muhatap olduklarından yorgunluk yaşayabilirler aksi takdir de insanlarla iletişim kurmakta zorlanmayan ve bundan keyif alan kişiler kolaylıkla güvenlik görevlisi olabilir. Bu meslekte de ilerleyebilir…

 Her meslekte olduğu gibi, kişisel bilgi ve mesleki becerilerinizle yükselebilmeniz kurum veya firma içerisinde rütbe kazanabilmeniz de mümkündür. Tabi bu tamamen çalıştığınız kuruluşla bağlantılı olan ya da firma ile belirlenebilecek bir durumdur.

Eğer sizde özel güvenlik görevlisi olmak istiyorsanız yukarıda yazdığımız tüm bilgileri okumuş ve kendiniz için uygun olduğu kararını vermiş iseniz hemen işlemlerinizi başlatabilirsiniz.

Bununla birlikte bir çok şirkette özel güvenlik görevlileri (Agi, yemek, yol, mesai hariç) asgeri ücretlerde (2060 TL) çalıştırılmaktadır.

Silahlı özel güvenlik maaşları, silahsız özel güvenlik maaşlarına göre ortalama 500 TL fazladır. bununla birlikte silahlı özel güvenlik görevlileri daha kolay iş bulabilmektedirler.

3. Havaalanı Özel Güvenlik Maaşları Kaç Lira? 2019

3. Havalimanı özel güvenlik görevlisi alımlarına başlandı. 2019 Ekim ayında faaliyete geçecek Ülkemizin gururu en büyük Hava alanı için ilk etapta 3.500 özel güvenlik görevlisi istihdam edilecek. İş alımlarını İga Güvenlik Hizmetleri kendisi yapmaktadır. İşe alınan özel güvenlik görevlileri İga Güvenlik Hizmetleri bünyesinde çalışacaklar. Şirket verdiği iş ilanında dolgun ücret ve tüm sosyal hakları vereceğini vadediyor. Özel güvenlik görevlileri için günümüz şartlarında yaklaşık olarak 3. havaalanı özel güvenlik maaşı 2,500-3,500 TL arası bir maaş dan söz edilmektedir. Ayrıca tercihen ücretsiz lojman temin edilecekmiş.

İstanbul 3. Havalimanı Ögg Özel güvenlik görevlisi maaşları kesinlik kazanınca yazımız güncellenecektir.

Not: Şirketlerin verdiği güncel Özel Güvenlik maaşları ve sosyal hakları yorumlar kısmına yazarsanız verdiğiniz bilgilerle yazımız güncellenecektir. 

Özel Güvenlik Nedir?

Silahlı Özel Güvenlik Eğitimi İçin Gereken Belgeler

Silahsız Özel Güvenlik Eğitimi İçin Gereken Belgeler

Soru: Sizce Özel Güvenlik Görevlileri Ne Kadar Maaş almalı?

3.7928571428571 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.79 (70 Oylar)

Yorumlar

İsmail
En iyi maaşı bankalar mı veriyor bide ne kadar 
Cevap
Seçkin
Ben kamuda temizlik personeliyim güvenlik sertifikası alsam güvenliğe geçiş yapabilirmiyim?
Cevap
Eror
Tabi yapabikirsiniz
Cevap
hüseyin
yapamazsın kardesim
Cevap
Erkan
ARKADAŞLAR MAAŞLARDA DENGESİZLİK VAR. ADALETSİZLİK VAR . Kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlarla özel sektörde çalışanların hiçbir farkı yoktur. BUNU HERKES Biliyor. ALDIKLARI EĞİTİM VE DİĞER ARANAN ŞARTLAR HEPSİ TUTUYOR. Yalnız kamu ile özel sektör devlet ikiye ayırdı. Kimi 3.000 tl alıyor. Kimisi 2.500 tl alıyor. Kimiside 2.020 tl alıyor.Maalesef belediyede çalışanlar fazla alıyor 8 saat çalışanda var 12 saat çalışanda var. Onun için devletin bu işe el atması gerekiyor.Güvenlik sektörü tek çatı altında birleşmesi gerekir. Yane devletin tekeli altında tek bir kanaldan yönetilmelidir.örn polisler İçişleri Bakanlığına Ordu mensupları genel kurmay başkanlığına Özel güvenlikler ise hiçbir yere bağlı değildir. Sözde bağlıdır.Bankada güvenlikler lise mezunu belediye çalışanlarda aynı torpil olan bir yerlere giriyor.Bu İşte torpil dönüyor. Şartlar aynı olmasına rağmen
Cevap
Okan
Silahsız güvenlik görevlisi ne kadar maaş alıyor aşağı yukarı
Cevap
İbrahim
Armada’lar ben bir ilaç fabrikasında güvenlik görevlisi olarak çalışan biriyim 2019. Zammı öncesinde maaşım 2060 ahi dahil 2+2+2 çalışmaktayım şimdi yeni gelme zamla maaşım ne oldu bilen varmı acaba 
Cevap
Ahmet
3000 olmalı. Asgari ücret bile 2060 tl iken ücretini canını ortaya koyarak kazanan Güvenlik, 3000 tl almalı diye düşünüyorum.
Cevap
Erol
TYP İŞKUR MAAŞI. 2020 lira 
Cevap
Emre
Güvenlik maaşları her geçen gün düşüyor. guvenlikisilanlari.org/
Cevap
melıke
bence ozel guvenlık meslegı cok rahat ve temız bır ıs tavsıye ederım bende suanda 17 subatta olcak sınaqvı beklıyorum hakkımızda hayırlısı olsun ınsllh saygılar adanadan melıke
Cevap
Halime
Mrba melike hanim hangi kurumdan alacaksiniz belgenizi?
Cevap
Emre
Slm Melike bişey soracaktım size 
Cevap
Mert
Adanadan a.s melike hanım dışarıdan bakınca evet rahat birde işin içine girip bakın ALLAH pişmanlık vermesin İNŞALLAH ne diyim
Cevap
Musa
Hakında hayırlısı olsun
Bu özel güvenlik yaş sınırı kaç
Bilginiz var mı
Cevap
Veli
Yav arkadaş herkes birşey yazıyor bende yazayım Yatağan termik enerjide çalışan silahlı güvenlikleri 2019 asgari ücret nasıl oluyor bilgisi olan bir açıklasin bunlar
Cevap
Aslı
Ben özel güvenlige girdim iki ay once kadroyla sözleşme yapacaklardı bu ay ses yok
Cevap

Yorum ekle