Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır 2019?

Nüfusun artmasıyla birlikte özel güvenlik görevlilerine olan talep de arttı. Belli şartları yerine getiren ve gerekli eğitimleri tamamlayan kişiler özel güvenlik görevlisi olabilirler. Özel güvenlik görevlileri korumakla yükümlü oldukları alan ve kişilere hizmet verebilmek için özel güvenlik sertifikası almalıdırlar.

Özel Güvenlik Sertifikası Nedir?

Kamuya açık yerleri, ticari amaçla kullanıma açılan kamu kuruluşlarını, kamuda çalışan kişilerin dışında kalan kişileri ve kamuya ait olmayan yerleri korumak amacıyla verilen resmi belge özel güvenlik sertifikasıdır. Parklar, fabrikalar, alışveriş merkezleri, kampüsler, özel hastaneler, siteler, lojmanlar, tesisler ya da iş yerleri gibi çok çeşitli mekânlarda özel güvenlik görevlilerine ihtiyaç duyulabilir.

Özel Güvenlik Sertifikası Nasıl Alınır?

Özel güvenlik sertifikası silahlı ve silahsız olmak üzere iki çeşittir. Güvenliği sağlanacak yerin niteliğine göre silahlı ya da silahsız özel güvenlik görevlileri çalıştırılabilir.

Silahlı özel güvenlik sertifikası şartları

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olunmalıdır. Oturma izni almayan ve geçici olarak ülkemizde ikamet eden kişilere özel güvenlik sertifikası verilmemektedir.
 • En az lise ve dengi bir okuldan mezun olunmalıdır.
 • Silahlı özel güvenlik yaş sınırı 21 yaşın doldurulmuş olmasıdır. 22 yaşından gün almamış olanlara silahlı güvenlik sertifikası verilmez.
 • Ağır hapis ya da 6 aydan çok hapis cezası alınmamalıdır.
 • Terör örgütleri ile hiçbir bağlantı içinde olunmamalıdır.
 • Kamusal haklardan faydalanamayanlar sertifika alamazlar.
 • Yürüme bozuklukları ya da akıl hastalıkları gibi özel güvenlik görevlisi olmak için engeli olan kişilere sertifika verilmez.

Silahsız özel güvenlik sertifikası şartları

Silahsız özel güvenlik görevlisi olabilmek için yukarıda saydığımız şartlar aynen geçerli olmakla birlikte yalnızca yaş ve eğitim durumu farklıdır. Silahsız özel güvenlik sertifikası almak isteyen adaylar 18 yaşını doldurmuş olmalı ve en ez ilköğretim ya da ortaokul mezunu olmalıdırlar (8 yıllık mezunu olunlaı). Güvenlik sertifikası almak için boy kilo şartı aranmamaktadır.

Şartları sağlayan kişiler bulundukları illerde güvenlik sertifikası veren eğitim kurumlarına gitmeli ve başvuruda bulunmalıdırlar. Özel güvenlik sertifikası veren kurslar silahsız sertifika için 100 saatlik, silahlı sertifika için 120 saatlik eğitim verirler. Kurslara kayıt olup eğitimleri tamamladığınızda EGM Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı’nın verdiği tarihlerdeki sınavları başarıyla geçmeniz gerekir. Sınavı kazanan kişiler gerekli belgeleri tamamladıkları takdirde güvenlik sertifikalarını alabilirler.

Güvenlik Sertifikası Almak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

 • Diploma fotokopisi
 • İkametgâh belgesi
 • 4 adet fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi

Özel Güvenlik Sertifikası Fiyatları 2019

2019 özel güvenlik sertifikası fiyatları silahsız eğitimler için ortalama 500 TL, silahlı eğitimler içinse 700 TL olarak belirlenmiştir. Ancak bu ücretler kurstan kursa farklılık gösterebilir. Özel güvenlik kimlik kartı yenileme ücreti silahsız eğitimlerde ortalama 300 TL, silahlı eğitimlerde ise 400 TL’dir. Silahlı eğitimlerde poligon ücretleri yaklaşık 60 TL’dir. Özel güvenlik harçları ise 737 TL’dir.

Güvenlik Sertifikası Nereden Alınır?

Belgelerinizi tamamladıysanız ve özel güvenlik sertifikası almak için herhangi bir engeliniz yoksa ikamet ettiğiniz yerdeki İl Emniyet Müdürlüğü Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne belgelerinizle birlikte gidin ve özel güvenlik sertifikası almak için başvuruda bulunun. Özel güvenlik kimlik kartınızı Valilik’ten alabilirsiniz.

İlk Defa Güvenlik Sertifikası Alma

İlk defa güvenlik sertifikası alacak kişiler öncelikle bağlı bulundukları İl Emniyet Müdürlüğü’nden randevu almalıdırlar. Özel güvenlik sertifikası alma İstanbul için e-randevu.istanbul.pol.tr adresinden yapılmaktadır. Farklı illerde ikamet edenler emniyet müdürlüklerinin internet sitelerinden ya da bizzat emniyet müdürlüklerine giderek randevu alabilirler. İlk defa güvenlik sertifikası alma randevusu için öncelikle işlem türü olarak “özel güvenlik kimliği” seçilir. Ardından “silahlı kimlik (ilk müracaat)” ya da “silahsız kimlik (ilk müracaat)” seçeneklerinden birine tıklanır. Son olarak işlem yapılacak birim seçilir. Kimlik numarası ve doğrulama kodu girilerek “Randevu Al” butonuna tıklanır. Gelen ekrandan size uyan randevu tarihlerinden birini seçin ve işleminizi tamamlayın.

Güvenlik Sertifikası Yenileme Nasıl Yapılır?

Özel güvenlik kartının geçerlilik süresi 5 yıldır. Bu süre sonunda kartınızı yenilemek için sertifika yenileme sınavına girmeli ve 60 saatten oluşan eğitimlere katılmanız gerekmektedir. Özel güvenlik sertifikası yenileme işlemleri şu şekilde işlemektedir:

 • İlk olarak güvenlik sertifikası veren bir kuruma gidilmeli ve kart yenileme için gerekli eğitimler alınmalıdır. Bu eğitimler sonrasında sınava girilmeli ve başarılı olunmalıdır.
 • Ardından bağlı bulunulan emniyet müdürlüğünden güvenlik sertifikası yenileme randevusu alınmalıdır. Randevuyu online olarak ya da şubeye giderek alabilirsiniz. Bazı illerde randevusuz hizmet verilmektedir.
 • Özel güvenlik sertifikası yenileme için gerekli evraklar olan dilekçe, kimlik fotokopisi, kan grubunu gösteren belge, güvenlik kartının aslı ve kopyası, 4 tane fotoğraf, adli sicil belgesi, yenileme eğitim sertifikasının aslı ve kopyası, kart ücretini yatırdığınıza dair banka dekontu ve diploma fotokopisini yanınıza alarak randevu tarihinde Özel Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne gidin.

Güvenlik Sertifikası 2019

4.3333333333333 1 1 1 1 1 Oylar 4.33 (3 Oylar)

Yorumlar

Nedim
Yenileme sınavı sonrasında kaç gün sonra kimlik elimize geçer.
Cevap
Şaban
İlk okul mezununa niye verilmiyor
Bu ayrımcılık kaldirin
Cevap
Şaban
İlkokul mezunu yum sertifika allabilirmiyim
Binlerce ilk okul mezzunuvar niçin bunlara
Bir adım atılmıyor
Cevap
Gemze
İlk okul mezunları silahsız sertfikası alabiliyormu
Cevap
Nese
Ilk okul mezunu guvenlik sertifikasi alabilirmi
Cevap
Anonım
Kolumda kesik var dövme ile kapatılmış bu sorun olurmu
Cevap
Ali
Bende silahsız güvenlik belgesi almak istiyorum ama bir gözüm protez görmüyor .ama öbür gözüm görüyo alabilirmiyim?
Cevap
Nurten
Mrb ben ilkokul mezunuyum güvenlik sertifikası alabilirmiyim nereye baş vurmak gerekiyo tşk ederim
Cevap
Enğin demir
İlk okulmezunuyum belge alabilirmiyim 
Cevap
Peri
Orta öğretim ve lise mezunu olmanız lazım
Cevap
Fırat
Güvenlik sertifikası almak için herhangi bir kursa başvurmam yeterli mi yoksa emniyete de mi gitmem gerekiyor
Cevap
Yönetici
sadece bulunduğunuz ilde özel güvenlik kursuna başvurmalısınız. bu kadar.
Cevap
Hasan
Merhaba iyi günler, ben geçen sınavı kazandım. Silahsız olarak, sertifikamın kursa gelmesini bekliyorum. 21 yaşındayım, araştırma süreci felan oluyormuş sanırım onlar kaç gün sürer yani kart benim elime kaç günde ulaşır. Ve benim abim cezaevinde ondan yana sıkıntı yaparlarmı. Benim sicilim tertemiz hiç birşeyim yok. Şimdiden teşekkür ederim, iyi günler :)
Cevap
Yönetici
sertifikanız kursa gelecek ve harç ücretini yatırıp belgelerinizle egm ye başvuracaksınız. toplam süre ortalama 2 ayı bulur. ilden ile değişir.
Cevap

Yorum ekle