2019 Özel Güvenlik Sertifikası

Özel güvenlik sertifikası nedir? Nasıl alınır, nereden alınır ve kimlere verilir? Özel güvenliklere, son zamanlarda iş yerlerinin, alış veriş merkezlerinin, bankaların, sitelerin veya güvenlik gerekli olan yerlerin sayılarının fazlalaşması ile çok ihtiyaç duyulmaktadır. Hemen hemen her yerde ihtiyaç duyulan güvenlik, özel güvenlik görevlileri ile karşılanmaktadır. Bu durumda özel güvenlik alanında istihdam oranını fazlalaşmaktadır. Devlet kurumları bile artık özel güvenlik firmaları ile anlaşıp kurumların güvenliğini özel güvenlik görevlilerine bırakmaktadır.

Özel güvenliğin istihdamının fazla olduğunun farkında olmak ile birlikte özel güvenlik olabilmek için bazı şartlar gerekmektedir. Özel güvenlik görevlileri ise silahlı ve silahsız olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Silahlı özel güvenlikler banka, döviz büroları gibi güvenliğin en üst seviyede olması gereken yerlerde istihdam edebilmektedir. Silahsız özel güvenlik görevlileri ise okul, site gibi güvenliğe daha az ihtiyaç duyulan yerlerde istihdam etmektedir.

Özel Güvenlik Olabilme Şartları

Özel güvenlik için çalışmak isteniliyor ise, silahlı ya da silahsız olsun öncelikle yapılması gereken özel güvenlik sertifikası alınması gerekmektedir. Fakat silahlı özel güvenlik sertifikasının şartları ile silahsız özel güvenlik sertifikasının şartları farklılaşmaktadır. Öncelikle iki sertifika programı içinde taşınması gereken şartlar; Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak, çeşitli suçlardan altı aydan fazla hapis cezası almamış olmak ve ruhsal ve bedensel herhangi bir rahatsızlık taşımamaktır. Bu şartlar ile birlikte silahlı özel güvenlik sertifikasının sahibi olabilmek için; en az lise mezunu olmak ve 21 yaşını doldurmuş olmak (22 yaşından gün alarak) gerekmektedir. Silahsız güvenlik sertifikası alabilmek için ise; 18 yaşını doldurmak(19 yaşından gün alarak) ve en az 8 yıllık ilköğretim mezunu olmaktır.

Özel Güvenlik Sertifikası Nereden Alınır?

Silahlı ya da silahsız özel güvenlik sertifikası şartlarını taşıyan kişiler, bulundukları ilde sertifika veren kuruşlara başvuruda bulunmalıdırlar. Bu kurslarda belirli saatlerde silahlı ve silahsız eğitimler verilmektedir. Kursun bitimi sonucunda Emniyet Genel Müdürlüğü Özel Güvenlik Dairesi Başkanlığı tarafından açılan sınavlarda başarılı olarak özel güvenlik sertifikalarını alabilirler. Sınavı başarı ile geçenler sertifikalarını alırlar. Sınavda başarısız olanlar ise, tekrar kursa gitmeden 3 kez tekrar bu sınava katılabilirler. Ama 3 hakkı da biten kişiler tekrar kursa başlamak zorundadırlar.

4.25 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 4.25 (2 Oylar)

Yorumlar  

Burcu
Güvenlik sertifikasi almak icin ilk okul mezunu oluyormu oluyorsa nereye basvurmam gerekiyor
Cevap

Yorum ekle

Güvenlik kodu
Yenile