Özel Güvenlik Sertifikası Nereden Alınır?

Eğitim kurumlarında açılan kursları tamamlayarak sınavlara giren ve başarılı olan adaylar silahlı veya silahsız özel güvenlik sertifikası almaya hak kazanırlar. Adayların sertifikaları sınavların yapılmasından sonra yaklaşık olarak 3 hafta içinde hazır edileceklerdir. İl Emniyet Müdürlüklerince onaylanan sertifikalar eğitim kurumlarına teslim edilir. Adaylar eğitim kurumlarından gelen bilgi ile onaylı sertifikaların alarak kimlik başvurularını da yapabilirler. Kimlik müracaatı için ikamet edilen ilin Emniyet Müdürlüğüne başvuru yapılmalıdır. Kimlikler takriben sınavlardan bir buçuk ay sonrasında teslim edilirler.

Özel Güvenlik Sertifikası Kimlik Yerine Geçer mi?

Özel güvenlik görevlisi olmak için belirlenmiş bazı şartları taşımak, eğitimlere katılmak ve sınavlarda başarılı olmak gerekir. Bu noktaların tümünde başarılı olunması ile özel güvenlik sertifikası alınabilir. Bu sertifikalara sahip kişiler sınavdan bir buçuk ay sonra özel güvenlik kimlik kartlarını da alabilirler. Bu kartlar olmadan çoğu güvenlik görevlisi işverenler tarafından kıdem ve ihbar tazminatları dahi verilmeden işten çıkarılabilmektedir. Bu neden ile her özel güvenlik görevlisi sürekli olarak kimlik kartının geçerliliğini takip etmelidir. Sertifikasını almasının üstünden 5 yıl geçmiş olan güvenlik görevlileri yenileme eğitimlerine katılarak sertifikalarını ve kimliklerini değiştirmelidir. Bu yenileme eğitimleri kısa süreli bilgi tazeleme mahiyetinde olmaktadır.

Özel Güvenlik Sertifikası Türleri Nelerdir?

Özel güvenlik görevlisi olma noktasında iki alternatif bulunmaktadır. Bunlardan birincisi silahlı güvenlik görevlisi olurken ikincisi ise silahsız güvenlik görevlisi olmaktadır. Silahlı güvenlik görevlisi olabilmek için adayların 21 yaşını doldurmuş ve asgari lise derecesinde mezun olmaları gerekir. Silahsız güvenlik görevlisi olmak isteyen adaylar ise 18 yaşını doldurmuş ve en az ilköğretim(8 yıllık zorunlu eğitim) derecesinde mezuniyeti bulunması gerekir. Bu şartları taşıyan adaylar sicillerinin temiz olması durumunda eğitim kurumlarına başvurarak gerekli belgeleri temin eder ve kurslara katılırlar. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen genel yazılı sınavlara, silah teorik sınavına ve silah atış sınavına katılırlar. Silahsız adaylar içi 100 ve silahlı adaylar için 125 sorudan oluşan sınavlarda en az 60 alınması ile başarı sağlanarak silahlı veya silahsız özel güvenlik sertifikası sahibi olunmaktadır.

4.5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 4.50 (1 Oy)

Yorumlar

Serdal önder
İki yıl önce sertifikayı aldım ancak emniyete başvuru yapmadım şimdi yapsam olurmu
Cevap

Yorum ekle