2018 Silahlı ve Silahsız Özel Güvenlik Kimlik Kartı Toplam Maliyeti Ne Kadar?

2018 yılı itibariyle özel güvenlik kimlik harcı 595 lira 43 kuruşa yükseldi. Gelen zam ile birlikte harç yatırma işlemlerinde de birtakım sıkıntılar yaşandı. Birçok vatandaş, eski dönem harç tutarını yatırdığı için vergi dairelerine tekrar uğramak durumunda kaldı.

Özel Güvenlik Harcı Nedir?

Özel güvenlik personelinin çalışma iznine sahip olabilmesi ve kimlik kartı güncellemesi için her yıl devlete belli bir miktar ödeme yapması gerekiyor. Bu tutar, Özel güvenlik harcı olarak karşılık buluyor. Tutarın belirlenmesinde ise tefe tüfe oranları etkili oluyor. Geçtiğimiz yıl 520 lira 16 kuruş olan bu tutar, yeni dönem hesaplamaları ile birlikte 595 lira 43 kuruşa ulaştı. Harç miktarlarının artmasında herhangi keyfi bir durum olmadığını da belirtmek gerekiyor ve az önce de ifade ettiğimiz gibi bu belirleme işlemi tefe tüfe oranı doğrultusunda Maliye Bakanlığınca belirleniyor. Ödemelerinizi yapmadan önce yeni dönem rakamlarına göz atmanızda fayda var.

2018 Özel Güvenlik Harcı Ne Kadar?

Silahlı ve silahsız olmak üzere iki farklı sınav karşınıza çıkıyor ve her iki sınav için ödenecek harç ücretleri de toplam tutar bazında farklılık gösteriyor.

Silahlı Özel güvenlik Kimlik Kartı Maliyeti:

* Kurs Ücreti: Serbest piyasa ekonomisine bağlı olarak kurs ücretleri hakkında net bir rakam vermek çok da mümkün olmayacaktır. Her eğitim kurumu, verdiği hizmet kalitesine bağlı olarak bir fiyat belirliyor ve bu durum şehirlere göre de farklılık gösteriyor. Ortalama 600 TL.

Poligon Ücreti: Poligon ücreti 20 lira olarak belirlenmiş durumda ve bazı eğitim kurumları bu ücreti kurs ücretine dahil olarak da sunabiliyor. Bu bilgiyi de ilgili kurumdan öğrenebilirsiniz.

Sınav Ücreti: Yeni dönemde sınav ücreti 60 lira olarak belirlenmiştir. Ödemeyi ilgili kuruma yaptıktan sonra dekonttan iki suret istemenizde fayda var ve daha da önemlisi dekontun okunaklı olması gerekiyor.

Kimlik Harcı: Kurs harcı, 595 lira 43 kuruş olarak belirlenmiştir.

Sağlık Raporu: 200 tl (daha uygun fiyatlara yaptırılabilir.)

Belgeler: Form, dosya, dilekçe gibi masraflar için ortalama olarak 15 ila 20 lira gibi bir rakam ödeyeceksiniz.

Silahlı Özel Güvenlik kimlik Kartı Ücreti: Bunun için ödeyeceğiniz ücret ise 20 lira olarak belirlenmiştir.

2018 yılı güncel ücretlere göre silahlı özel güvenlik kimlik kartı toplam maliyeti 1520TL tutmaktadır.

Silahsız Özel Güvenlik Kimlik Kartı Maliyeti:

Kurs Ücreti: Silahlı eğitim kurs ücretinde olduğu gibi bu konuda da net bir rakam vermek pek mümkün değildir. Serbest piyasa nedeniyle her kurumun fiyatlandırması farklı olacaktır. Ortalama 400 TL

Sınav Ücreti: 2018 yılı ile birlikte sınav ücreti 40 lira olarak belirlenmiştir.

Kimlik Harcı: Yeni dönemde kimlik harcı için ödenecek tutar 520 lira 16 kuruştur.

Sağlık Raporu: Bu raporun geçerlilik süresinin 1 yıl olduğunu belirtmek gerekiyor. 30 ila 60 lira gibi bir ücret karşınıza çıkıyor ve bu da birçok sağlık kurumunda değişiklik gösterebiliyor.

Belge Ödemesi: Yine silahlı eğitim bölümünde de bahsettiğimiz gibi dosya ve dilekçe gibi belgeler için de 15 ila 20 lira gibi bir ödeme yapacaksınız. 

Silahlı Özel Güvenlik kimlik Kartı Ücreti: 20 lira olarak belirlenen kimlik harcı dekontu da kimlik başvuru evrakları arasına eklenmelidir.

2018 yılı güncel ücretlere göre silahlı özel güvenlik kimlik kartı toplam maliyeti 1220TL tutmaktadır.

Özel Güvenlik Harcı Nereye Yatırılır?

Özel güvenlik harcı, bölgede bulunan en yakın vergi dairesine yatırılıyor. Öncelikli olarak gişeye uğrayıp özel güvenlik harcı yatırmak istediğinizi belirtiyorsunuz ve sonrasında vezneye geçerek ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Özel Güvenlik Kimlik Harcı Ne Zaman Yatırılır?

Yenileme eğitimi aldıktan, yani sınavı kazandıktan sonra hazırlamanız gereken belgelerden bir tanesi de kimlik harcının yatırıldığını gösteren resmi belge yani dekonttur. Sınavı kazandığınız açıklandıktan sonra kimlik harcınızı ilgili kuruma en kısa sürede yatırmanız gerekiyor.

Ekim 2018 Özel Güvenlik Duyurusu

“Özel Güvenlik Bilgi Sistemi Otomasyon Projesi”nin tüm modülleri ile birlikte gerçek ortamda kullanıma açılması ile birlikte Özel Güvenlik Kimlik Kartı Ücreti 22 Ekim 2018 Pazartesi günü itibariyle Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfının T.HalkBankası Opera Şubesindeki IBAN TR02 0001 2009 4130 0016 0000 96 (413-1600096) nolu hesabına yatılacaktır.
3 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 3.00 (13 Oylar)

Yorumlar  

aydin demirel
güvenlik kartı almak istiyorum kaç ay sürer 
Cevap
aykut
önlisans özel güvenlik bölümü mezunları da bu harcı yatıracaklar mı
Cevap
yönetici
Alıntılandı Nurhan:
Kartım ne zaman gelecek 1 ayı 3 gün gecti

henüz bir ay olmuş çok değil ) şaka bir yana kartların gelmesi 2-3 ayı bulabiliyor
Cevap
Nurhan
Kartım ne zaman gelecek 1 ayı 3 gün gecti
Cevap

Yorum ekle