Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Almak İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Silahsız özel güvenlikler her ne kadar silah kullanmaya yetkileri olmasa da bunun dışında silahlı güvenlik elemanları ile aynı eğitimi alırlar. Yalnızca program sonunda silahsız olanlar silahsız özel güvenlik sertifikası alırken silahlı olanlar, silahlı özel güvenlik sertifikasını alır. Peki, bu sertifikayı almak için ne yapmak gerekir? Silahlı da olsa silahsız da olsa özel güvenlik sertifikası alabilmek için belli bir süre boyunca eğitimlere katılmak gerekir. Ardından Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yılda beş altı kez yaptığı ÖGG sınavlarına girip başarılı olmanız gerekmektedir. Ancak başvuru ve sınavlara giriş için yeterli ön şartların sağlandığından emin olunmalıdır.

Silahsız Özel Güvenlik Sertifikası Alabilmek İçin İstenen Şartlar Nelerdir?

Silahsız özel güvenlik sertifikası alabilmek için:

  •  Sicilinizin temiz olması, herhangi bir sabıka kaydınızın bulunmaması gerekir.
  • 18 yaşınızı doldurmuş olmanız gerekir.  
  • Ayrıca, eğitimlere kabul edilebilmek için sekiz yıllık ilkokul veya ortaokul mezuniyeti de şarttır.

Siz de bu şartlara uygun olduğunuzu düşünüyorsanız, silahsız özel güvenlik eğitimlerine başvurabilirsiniz. Ancak burada devamsızlıktan derslerdeki tavra kadar her hareketinizin sertifikanızı etkileyebileceğini unutmayın.

Silahsız Özel Güvenlik Eğitimleri Neleri İçerir?

Silahsız özel güvenlik sertifikası alabilmek için silahsız özel güvenlik eğitimini tamamlamanız gerekir. Bu eğitim 15 gün(100 saat) olacak olup devamsızlık haklarınızı aştığınız takdirde dersi geçemezsiniz. Ayrıca sınavlardan kalmanız halinde Emniyet Genel Müdürlüğü size dört hak daha verir. Bu haklarınızda, harcını yatırmak şartı ile özel güvenlik sınavlarına girmeniz mümkündür. Eğer geçerseniz dersi de geçmiş sayılırsınız ancak dört denemede geçemediyseniz tüm sürece baştan başlarsınız. Silahsız özel güvenlik eğitimine başvurmak için gerekli belgeler ise şöyle sıralanabilir:

  • Özel güvenlik yapabileceğinize dair sağlık raporu (Nöroloji, Göz, KBB ve psikiyatr imzalı heyet raporu ile birlikte.)
  • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Diploma aslı ve fotokopisi,
  • İkametgâh belgesi,
  • Üç adet fotoğraf.

Bu belgeleri sağladıktan silahsız özel güvenlik eğitimi için başvurabilir ve temel ilkyardımdan uyuşturucu madde ve yangın güvenliğine kadar geniş kapsamlı dersleri görerek belki bir yıldan kısa süre içinde sertifikanızı alabilirsiniz.

5 1 1 1 1 1 1 1 1 1 1 Oylar 5.00 (1 Oy)

Yorum ekle